12 000 празнуваха завръщането на „Дунав“ у дома

„Дунав“ загуби с 2:3 срещу „Локо“ /Пловдив/ при историческото си завръщане у дома след близо година изгнание в Разград. Празник обаче имаше с феноменалните около 12 000 зрители. Всички сектори, с изключение на този за гостите, бяха препълнени, а имаше и хора, които стояха прави или седяха по стъпалата. Може би тази прекрасна публика стегна малко повече момчетата на старши треньора Веселин Великов в огромното им желание да увенчаят шоуто с победа. В защита допуснаха някои грешки, но се бориха и опитваха до последно да търсят своето срещу хитрия и много каварен тим на „Локомотив“.
Накрая горчилката и радостта бяха споделени -
футболистите на „Дунав“ не можеха като че ли да повярват в кошмарния развой на мача, но пък получиха най-важното - любовта и аплодисментите на наистина великолепната публика.
Мачът почна по мечтан сценарий - в 6-а минута Самир Аясс подаде в центъра на терена към Васко Шопов, той светкавично намери по десния фланг Бирсент Карагарен, който се стрелна и шутира в движение. Вратарят Илко Пиргов изпусна топката, а Бранимир Костадинов нямаше проблеми при добавката - 1:0.
Няколко минути по-късно русенският тим можеше да свърши работата си експресно и да приключи двубоя. Миро Будинов бе изведен зад защитата, стреля веднага по диагонала, но Пиргов този път се справи.
Грешка в центъра на защитата доведе до изравнителния гол на „Локо“. Ванчо Траянов пусна пас към изключително активния Веселин Марчев, който се провря като по чудо между бранителите. Наглед слабия му удар в обратния ъгъл прати топката до гредата - 1:1.
Попадението като че ли отпусна нервите на футболистите на „Дунав“ и те бяха доста по-добри от съперника си до 57-а минута. Тогава
хитрецът Мартин Камбуров измъкна топката с фаул от Христофор Хубчев, съдията Стефан Апостолов глътна свирката и централният нападател бе точен
на почти празна врата - 1:2.
Поредният съдийски гаф удари „Дунав“ и в 86-а минута. Тогава Муйеци напредна, центрира, топката се удари в ръката на пловдивски защитник, но вместо да даде дузпа, Апостолов пусна контра за „Локомотив“. Защитата на „Дунав“ не се организира и Марчев излезе сам срещу Антонов - 1:3.
„Дунав“ не сви бялото знаме. Минута по-късно Хубчев най-сетне центрира хубаво от левия фланг и Бранимир Костадинов чукна топката с глава в обратния ъгъл - 2:3. До края на мача футболистите на „Локо“ главно лежаха и симулираха контузии.
Въпреки загубата зрителите, които могат да четат футболната игра и имат усета за непримирима битка,
видяха израстването на своя „Дунав“
Отборът се държа като отбор, който знае какво трябва да прави. Освен това показа страхотен характер. Да, в защитата и в средата на терена бяха направени грешки, перспективни атаки не бяха довършени по най-добрия начин, но спомнете си само къде беше „Дунав“ преди три години и къде е сега! Довчера се молехме да остане в Първа лига, а днес някои вече се мръщят, че шансовете за излаз в Европа намалели.
Иначе всичко беше подготвено като за голям празник. Мажоретки подгряха публиката, общинският духов оркестър даде тон с красиви изпълнения, а за финал посрещна двата отбора с „Тих бял Дунав“.
„Дунав“: Станислав Антонов, Искандар Джалилов, Петър Патев, Олексий Ларин, Христофор Хубчев, Диян Димов, Самир Аясс, Бранимир Костадинов, Бирсент Карагарен /67- Юлиан Ненов/, Васил Шопов /62- Ндуйе Мойеци/, Мирослав Будинов
„Локомотив“: Илко Пиргов, Пламен Крумов, Кирил Котев, Павел Виданов, Иван Горанов, Ванчо Траянов, Стефан Йевтоски /72- Димитър Везалов/, Димо Бакалов /37- Парвизджон Умарбаев/, Мартин Камбуров, Дани Кики /82- Дино Мартинович/, Веселин Марчев