Президентът Румен Радев започна консултации с парламентарно представените политически сили в 44-то Народно събрание, предаде БГНЕС.
Днес Радев проведе консултации с парламентарните групи на ВОЛЯ, ДПС и Обединени патриоти.
След срещата на президента с Веселин Марешки, лидерът на ВОЛЯ заяви, че ще даде подкрепа на ново правителство на първия етап. ПГ на ПП ВОЛЯ е единствената, която на първия етап може да доведе до стабилност на управлението. Ние освен подкрепа на първия етап за едно ново правителство, ще бъдем и един от основните корективи за това дали се спазват предизборните обещания, добави Марешки.
На консултациите с президента се обединихме около това, че бързи избори веднага, отново биха били пагубни за българската държава, а от там и за българския народ и българския бизнес, заяви Марешки. Разговори с тях за участие в изпълнителната власт не са водени. „Към днешната дата не са водени никакви разговори, защото нашето усещане е, че се изчаква достигането на споразумение до първите две формации, които ще участват в една такава коалиция и когато приключат преговорите между националистите и ГЕРБ, предполагам, че тогава ще има и покана към нас. Очаквам това да стане в следващите дни“, каза още той.
Последва срещата на президента Радев с ПГ на ДПС. Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ коментира, че при така конфигурирано НС, е редно според ДПС, отговорните политически партии да съставят програма за управление до края на председателството на Съвета на ЕС и около тази програма да се формира мнозинство в НС. Изрично подчертахме, че ние не държим на всяка цена ДПС да участва в следващата изпълнителна власт, добави Карадайъ.
Ние изразихме нашата позиция, че под никаква форма не бива да бъдат толерирани крайни радикализми и национализми, независимо какво влияние те имат в обществото, подчерта той. Мустафа Карадайъ добави, че това сме го видели и в немалко държави в Европа. „Ние и не само ние, цялата политическа система и всички партии, които се наричат системни, не бива под каквато и да е форма да толерират крайни национализми и радикализми. Включително и включването им във властта“, заяви още Карадайъ.
От своя страна Валери Симеонов, съпредседател на Обединени патриоти, след срещата им с президента, заяви, че ще положат усилия до края на месеца да имат пълно, изцяло подписано споразумение, съгласувано, както и въпросите, свързани с разпределението на властовите позиции. След консултациите Симеонов посочи, че срещата преминала в доброжелателен дух с много голям процент съвпадение на тезите, на разбиранията помежду им. „В самото начало Румен Радев ни поздрави за смелостта, с която сме решили да се ангажираме в този изключително важен момент със съставяне на правителство в коалиционен формат. Той декларира, че напълно разбира отговорността, която поемаме. И сподели, че след като се запознал с нашата програма, а впоследствие и със стратегическите приоритети за периода 2017 - 2021г. за работа на бъдещото коалиционно правителство, той заяви, че споделя всички тези приоритети”, каза Симеонов.
По думите му, президентът им пожелал стабилност, управление в 4-годишен период. „Като цяло той заяви, че можем да разчитаме на президентската институция във всяко добро и полезно за България начинание”, посочи лидерът на НФСБ.
Лидерът на „Атака” Волен Сидеров пък сподели, че за първи път при среща с президента, те като патриотични формации получават положителна оценка за това, че „сме именно европейски националистически организации”. „Аз се радвам, че имаме държавен глава, който оценява патриотичните идеи като положителни, а не като екзотика, както беше досега”, заяви лидерът на Атака. И Сидеров каза, че Радев споделил, че трябва да има стабилност и мандатът да се изкара докрай и няма нужда от предсрочни избори. По думите му си обещали сътрудничество.
Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов заяви, че запознали президента с основните техни цели, а именно стремеж на ОП към създаване на стабилно и работещо правителство, което да изкара 4-годишния мандат. „Също така пояснихме, че основен наш стремеж е внасяне на спокойствие в обществото и търсене на национален консенсус по няколко важни теми”, каза Каракачанов. Темите са свързани с демографската криза, вътрешна сигурност, отбраната, доходи и икономическо развитие и „темата със суверенитета на Република България и пресичане на опитите за вмешателство във вътрешните работи на Република България”.
На срещата е коментиран и въпросът за оградата по границата, по думите на Валери Симеонов. „Румен Радев заяви, че ще потърси допълнителна информация, че ще има също така проверки, за да се установи истината около това твърдение, така че там въпросът остава отворен”, заяви Симеонов в отговор на журналистически въпрос дали е бил подведен президентът.