12-те най-несигурни градове в Европа

Качеството на живот зависи в голяма степен от сигурността и значително спада, когато безопасността е застрашена. Напоследък в Европа зачестяват престъпленията, свързани с тероризъм и нападения по време на масови прояви, като атаката с камион в Ница на националния празник на Франция или атаката с камион срещу коледен базар в Берлин преди дни.

Mercer, една от най-големите в света HR консултантски компании, обявява всяка година своя Индекс за качеството на живот (Quality of Living Index), като има и подреждане на градовете според нивата на сигурност и безопасност за граждани и гости.

Компанията е изучавала нивата на сигурност в 450 градове и е направила подреждане на 230 от тях в целия свят.

В тазгодишната класация не са взети предвид последните терористични атаки, тъй като се проследяват нивата на сигурност за предходната година.

Вижте кои са 12-те най-несигурни градове в Европа и дали сред тях има и български представители:

12. Париж, Франция

Градът е на 71-во място в света, след миналогодишните терористични атаки в зала Батаклан, кафенета и магазини, както и в редакцията на „Шарли Ебдо”.

11. Лондон, Великобритания

Може би е изненадващо да видите Лондон в това подреждане, но градът е на 72-ро място в света по безопасност измежду 230 града.

10. Букурещ, Румъния

Насилието и организираната престъпност в Румъния са сравнително ниски, но градът е на 79-о място в света заради корупция и дребна престъпност.

9. Загреб, Хърватия

И тук, както в повечето източноевропейски градове, корупцията е тази, заради която мястото е в по-предни редици.

7.  Рига, Латвия

Според изследването, в града процъфтяват организирана престъпност и проституция.

7. Рим, Италия

С равни показатели, заедно с Рига на 7-о място попада и италианската столица. Вечният град е на 82-ро място по несигурност в света заради опасността от терористични нападения.

6. Мадрид, Испания

Испанската столица се нарежда на 84-о място в света по сигурност, най-вече заради честите протести на социално недоволство в резултат от мерките за строги икономии, които доведоха и до загуба на много работни места.

5. Будапеща, Унгария

Унгарската столица е на 93-о място в света по несигурност, като това се дължи предимно на социалното напрежение заради мигрантската вълна. Хаосът по границите, гарите и масовите протести по улиците бяха честа гледка.

4. София, България

Високото ниво на социални вълнения е причина българската столица да е на 118-о място в света по сигурност, което пък я прави 4-ят най-несигурен град в Европа.

3. Атина, Гърция

След строгите мерки и икономии, бедността и престъпността в Атина са се увеличили, и тя отива на 124-о място сред 230-те най-сигурни градове. Честите демонстрации, прояви на насилие и икономически и социални сътресения подкопават сигурността на града.

2. Белград, Сърбия

Нивото на насилствени престъпления в сръбската столица е ниско, но градът потъва до 131-о място в света по сигурност. Причините – високо ниво на корупция, кражби и вандализъм.

1. Киев, Украйна

Градът е едва на 189-о място в света по сигурност, предимно заради опустошението му след събитията на ЕвроМайдана, отделянето на Крим и буквално повелата се гражданска война в страната. И въпреки че много дипломатически служби определят града като доста по-спокоен от анексирания от Русия Крим, Киев продължава да е сцена на кражби, вандализъм и протести с ескалиращо напрежение и насилие, водещи понякога до невинни жертви и дори загинали.