Лоши новини за нашите студенти в чужбина: Три държави ги цакат!

Британски, холандски и немски университети вдигат летвата на изпитите тази година. За първи път английски и шотландски вузове искат третата матура от българските кандидати, като тя най-често е по математика. При това този изпит се иска дори и за специалности, за които на пръв поглед математическата наука не е необходима – например психология и право, пише „Телеграф”.

Британските вузове изрично настояват за тези две специалности кандидатът да е издържал изпит по математика, разказват от консултантска къща „Дарби”. Холандските вузове пък проверяват и хорариума – точно колко часа на седмица ученикът е изучавал математика в училище. Ако бройката на часовете се окаже недостатъчна, се налага да държи изпит по математика наново, при това на английски. А на високото изискване могат да отговарят основно кандидат-студенти, които са учили в математически гимназии.

Трети изпит въвежда и Шотландия, която стана много търсена, защото е по-евтина алтернатива на британските университети. Таксата там е не 9000 паунда, както е в Англия, а само 1800. При това правителството опрощава сумата, ако студентът завърши в определения срок. Германия пък въвежда допълнителен тест за кандидатите, който е общообразователен, а не само по немски език.
Наши кандидат-студенти в чужбина пропадат още преди приемането си, защото крадат от интернет мотивационните си писма.

„Има множество такива случаи”, разказват от „Дарби”.

Един от критериите, по които Островът отсява кандидатите, е точно мотивационното писмо. Нашенци обаче са се научили да хакват по-стари бази данни и да крадат писмата, пращани до университетите в предишни години. Проблемът е, че британската система за кандидатстване UCAS има механизъм, по който отчита кой текст е плагиатстван. Дори и ако кандидатът е откраднал и комбинирал текстове от няколко различни писма, накрая те светват в червено. Доста българчета вече са отхвърлени по този начин от вузовете в Англия, за които кандидатстват.
 
Според Благовеста Евтимова от „Дарби” само университетите на най-ниско ниво ги приемат, защото отчитат бройка, независимо дали кандидатът е копипействал или не. Имаме мнозина студенти, които вече са приети и крадат курсови работи за първи и втори курс, за да получат по-висока оценка. В такива случаи обикновени получават нула процента на изпита и отпадат от вуза.