Унгарският премиер Виктор Орбан започна европейската си обиколка в най-големите столици на ЕС, която има за цел Унгария да получи подкрепа за плана си за пълното затваряне на Европа за мигранти.
Орбан ще представи плана си "Шенген 2.0", който иска да превърне Европа в крепост. Много хора обаче наричат неговият проект "Планът Анти-Меркел", писа тези дни "Ди Цайт".
Вчера Орбан разговаря с бившия германски канцлер Хелмут Кол, което се счита за още една плесница за Меркел и нейната мигрантска политика. Кол на няколко пъти публично разкритикува политиката на германския канцлер спрямо мигрантите.
"Европа не може да се превръща в нова родина за милиони хора", написа Хелмут Кол в предговора на последната книга на Виктор Орбан. Преди разговора с него унгарският премиер се срещна с баварския си колега Хорст Зеехофер, един от най-жестоките опоненти на Меркел по мигрантската й политика в самата управляващата коалиция.
След срещата му със Зеехофер Орбан обяви, че Унгария няма да участва в трансфера на мигранти от Турция.
Миналият петък унгарският министър-председател представи плана си в Лисабон на срещата на Интернационала на демократите центристи. "Ние сме длъжни да защитим границите си", каза тогава Орбан и осъди поведението на ЕС по време на мигрантската криза. Абсолютно неприемливо е някой в Брюксел да принуждава страните-членки да решават демографските и икономически проблеми чрез миграция.
"Ние знаем, че в ЕС има държави, които искат да решат проблемите си по този начин, но има и такива, които са против... ЕС не може да лиши Унгария от правото си сама да решава проблемите си. С една дума ЕС не може да създава система за пускане на мигранти и след това на всяка държава-член на ЕС да й се налагат квоти и колко мигранти трябва да приеме... Поради тази причина в Унгария ще проведем референдум срещу квотното разпределение", каза още Орбан.
"След като получихме официалното предложение от Брюксел референдумът се превърна във важна стъпка, още повече, че има огромен натиск върху нас. Ако не спрем Брюксел с този референдум, тогава ще ни изпратят маса хора, с които ни не искаме да живеем заедно", подчерта още той.
Планът се нарича „Шенген 2.0“ се състои от 10 точки. Документът акцентира върху необходимостта от защита на европейските граници и задържането на мигрантите извън територията на ЕС. Най-важната точка от този план е свързана със защитата на Шенгенските граници.
„Ако една държава е неспособна да се справи с това задължение, трябва да поиска помощ от други страни-членки или от европейската агенция за защита на външните граници“, пише в плана.
Идентификацията на бежанците благодарение на системата за биометрични данни трябва да се извършва в рамките на Дъблинското споразумение. Строги санкции трябва да бъдат прилагани срещу всички, които злоупотребяват с правото на убежище, пише още в текста. Планът предвижда разглеждането на молбите за убежище да се извършва изцяло извън териториите на ЕС, в напълно изолирани и контролирани горещи точки /хот спотове/. В няколко точки се подчертава необходимостта от сътрудничество с трети държави и се изброяват страните, които не се смятат за опасни за търсещите убежище. В крайна сметка този план се базира на доброволното включване и отхвърля европейския план за преразпределение на бежанците в страните-членки на Евросъюза.