Според следователите ръководителите на две лаборатории в Букурещ в съучастничество с неколцина свои служители, лекари и медицински лаборанти, поискали от касата да им заплати за 14 000 фиктивни изследвания.
Парите били поделени между участниците, като делът на лекарите възлизал на 10% от възстановената сума.
Под отговорност в аферата са привлечени 42 души, но само срещу 22 от тях Букурещкият съд е постановил мярка задържане под стража за срок от 29 дни.
Прокуратурата е изслушала досега над 800 пациенти, чиито имена са били използвани в измамата. Следователите установили също, че в някои случаи болни, страдащи от неизлечими болести, са получили фалшиви резултати от изследвания: въпросните лаборатории не били извършили анализите или използвали за тях остарели реактиви.
Румънската здравна система, която хронично страда от недостиг на пари, се мъчи да се справи с корупцията и прахосничеството. За да ограничи измамите с плащани от касата лекарства, министерството на здравеопазването въведе от януари задължителни електронни рецепти, които помагат да се избегне фалшифицирането и осигуряват по-добро проследяване на болните.