Точно преди година „Утро“ публикува материал за талантливия Елин от германския град Цвикау. Тогава разговорите с Маргарита Русева се водеха през Скайп и Фейсбук и само отвреме навреме се чуваше как момчето свири в съседната стая. Историята бе вълнуваща -
просто хвана цигулката и просвири на четири и половина годинки
разказа Марго, която също е цигуларка, ученичка на Анелия Попова от русенската Музикална гимназия. Нататък продължава впечатляващата част. Елин става една от гордостите на Германия, името му е сред 100-те личности на бъдещето според вестник „Билд“, превръща се в символ на Цвикау и е познат вече в Европа и Америка.
За тази една година малко неща са се променили в живота на семейството. Елин все още пътува всяка седмица на 500 км до Карлсруе на уроци при проф.Йозеф Рицин и колата им вече показва 170 000 изминати километра. Станал съм таксиметров шофьор направо, казва татко Мариян и сам си знае какво му струва като цигулар в оркестъра да освобождава график, да компенсира с колеги, да репетира...
Малко си намалих успеха. Преди година бях най-добрият сред момчетата, но сега получавам проблеми малко с математика - всичко разбирам, обаче когато липсвам, губя бейсигс /основа - б.а./ и не зная как да го направя, разказва на чудесен български с немски елементи Елин.
Действително е трудно да съчетава училище с концерти
и му се налага да наваксва в кратки срокове обемният вече гимназиален материал. Все пак успявам да минавам от клас в клас, смее се Елин и уточнява, че успехът му от „отличен“ е станал „много добър“ и не е толкова тревожна ситуацията.
Един от 100-те личности на бъдещето не е сменил и мобилния си телефон с нещо уникално. Не го харесва, защото паметта му идва малко за цялата информация, която би желал да има със себе си. Докато инсталирам пет приложения и му свършва RAM-а, ядосва се тийнейджърът.
Всъщност най-голямата новина и промяна в живота му е появата на първата му любов Ане - съученичка, пианистка, „най-красивото момиче в света“. Като истински джентълмен Елин е категоричен, че Ане очевидно е най-прекрасната и не е въпрос само на личното му мнение. Докато момчето споделя коя и каква е любимата му, родителите му за учудване са щастливи, че синът им е влюбен и така рицарски готов на всичко за Нея.
В Русе Елин идва след 8-годишна пауза
Успява да погостува за няколко часа на баба Николина и да установи разликите с Цвикау. В Германия по улиците нямат толкова дупки, кучетата не са ми проблем, защото ги обичам, само да не ме гледат тъжно, а те явно имат повод да изглеждат така, къщите при нас са по-санирани, но много ми харесва при баба, разказва цигуларят. Спомените му са свързани с детската площадка пред блока и футболното игрище, което някога му се е струвало огромно. С обещания стар трабант от съседка, който той много искал да си купи за 50 лева. И с морето. Даже съм ял царевица - не беше добра, но си я спомням, казва Елин, а майка му допълва, че той и дъщеря й Натали дълго време си повтаряли рекламния слоган на търговците „Каракачанскииии кукурууууз“.
За първите 25 часа от престоя му в България успял да научи думите „гробища“ и „столица“, а все още усвоява разликата между „чистокръвен българин“ и „пълнокръвен българин“. Защото Елин се чувства точно такъв, макар да е роден и израснал в Германия. Никой в родината му не се интересува какъв е точно и за тях той е Елин от Цвикау. Питат го защо му е такова името, а той обяснява, че родителите му са дошли от България. С това разговорът за произхода му в общи линии се изчерпва. Има хора, които не обичат чужденци, но и аз нямам повод да отивам при тях, обяснява Елин и уточнява, че такива по принцип не ходят на симфонични концерти и не му е проблем.
След като участва във филма „Вундеркинди“ и издава самостоятелен диск
Елин става твърде известен в цяла Германия. Превръща се в символ за децата и настъпва бум в броя на цигуларчетата. Хиляди майки купуват инструменти на децата си и мечтаят да тръгнат по пътя на виртуоза. В Цвикау ремонтират изцяло училището, в което той учи, момчето става модел за подражание. Елин си пуска дълга коса /как съм могъл да изглеждам така!, учудва се сам/, връстниците му също. Подстригва се, те също. Обаче той печели публиката със своята музика, чаровна усмивка и непринуденост в общуването си. Усеща, че когато е бил на 8 години, публиката го е приемала далеч по-бързо и лесно, докато сега трябва да доказва повече умения и да е още по-прецизен. И той е. Може би едно от чисто анатомичните обяснения е, че Елин е левичар. При свирене на цигулка всичко е в лявата ръка, която натиска струните с точните тонове. Професорът му признава, че Елин
прави най-доброто вибрато с четвърти пръст, което някога е виждал
На цигулката му „Лоренцо Каркаси“, направена през 1749 г., е свирил и Реми Принчипе - италиански цигулар и един от създателите на модерната италианска музикална школа. Цигулката е заедно с Елин всеки ден по няколко часа - свири след училище и до часа за вечеря. Концентриран е, знае какво прави и не хаби усилия за излишни неща.
Предложението Елин да е гост на фестивала в Русе идва от директора Ива Чавдарова още преди две години, но трябвало някой от именитите диригенти да се съгласи да работи с толкова млад музикант. Все пак диригентите предпочитат да са на сцена с опитни солисти, които знаят всичко и могат да реагират както трябва, уточняват родителите Маргарита и Мариян Колеви. И двамата обаче са категорични, че за момчето им хората в Русе са разбрали от вестник „Утро“. Факт е, че залата бе пълна.
Плановете на младия солист са ясно разписани.
На 14 май ще има концерт в зала „България“ в София
с оркестъра на „Класик FM“, през юни ще е във Варна на фестивал, след това на фестивала „Mitteleuropa“ до чешката граница, след това е на круизъра „MS Europa 2“ в Средиземно море, през октомври има рецитали в немски градове... Въпреки този интерес към него, Елин изобщо не се усеща звезда. Не отказва интервюта и знае, че това е част от работата му като артист. В момента екип на бТВ е на гости у тях в Цвикау, където снимат филм за него. Авторката му Кристина Баксанова обяви за „Утро“, че българските зрители ще видят репортажа навръх Великден. Тогава отново цяла България ще разбере за Русе, за концерта на „Мартенски музикални дни“ и талантливия тийнейджър от Цвикау.