През миналата година в региона
19 мотоциклетисти и мотопедисти са претърпели тежки злополуки
при които са ранени 22 човека. В 12 от случаите причината е загубата на контрол над машината при висока и несъобразена със завои и неравности на платното скорост. Неспазването на дистанция и внезапна маневра при завой без подаване на мигач или друг сигнал също са причина за инциденти с участниците в движението на две колела. Двама мотористи са ранени при челен удар в кола, трима - след като са се забили в задната част на движещ се пред тях камион, а един се е ударил странично в автомобил, но се е отървал само с контузии. При мотопедистите статистиката е седем катастрофи с осем ранени. Убити, за щастие, няма.
Най-много нещастия с водачи на мотори и мотопеди
са станали в Русе и по-големите населени места
в региона. Регистрирани са 16 тежки катастрофи със 17 ранени. Те обикновено се случват по време на интензивното движение и на кръстовища, където мотористите форсират машините в безсмислена демонстрация на бързина и маневреност между автомобилите. Извън населените места са регистрирани 3 произшествия с мотоциклетисти с трима ранени. Те са на територията на община Русе, където пътищата са от първи клас и предразполагат към по-високи скорости.
Обикновено мотористи и мотопедисти катастрофират в светлата част на денонощието, когато интензивността на движението е най-голяма. Тогава са станали 16 катастрофи с 18 ранени. По тъмно са станали 3 тежки злополуки с 4 ранени.
Седем от пострадалите водачи са на възраст от 18 до 24 години. Мотористи от възрастова група 25-64 години са участници в 9 инцидента с 9 ранени. Катастрофиралите мотопедисти на възраст от 15 до 17 години са четирима. Те са предизвикали общо три злополуки.
Юни-септември е най-рисковият период
за водачите на две колела. Тогава са станали 13 тежки катастрофи с 16 ранени. През периода март-май са регистрирани 5 инцидента с 5 ранени. Рисковите часови интервали са от 11 до 15 часа и от 17 до 22 часа. В първата часова зона са станали 8 злополуки с 10 ранени. Във втората катастрофите са 7 с 8 ранени.
Тази статистика беше предоставена от Областната дирекция на МВР по повод стартиралата вчера кампания „Безопасност на две колела“, която ще продължи до октомври. Тя е организирана от Главна дирекция „Национална полиция“ в партньорство със заинтересовани неправителствени организации и медии. Целта на кампанията е да се ангажира вниманието на обществеността с мащаба на злополуките с мотоциклети и мотопеди и със застрашаването на широк кръг от водачи и пътници в критични ситуации на пътя.
В периода на кампанията гражданите и водачите на двуколесни машини ще бъдат запознавани с
анализ на най-характерните тежки катастрофи
както и предпоставките и нарушенията, довели до настъпването им. Предвидени са и консултации за безопасно управление на младите и неопитни мотористи от партньорите по кампанията - членовете на мото-клубовете в страната.
През периода април-октомври 2013 година периодично ще се провеждат специализирани полицейски операции, насочени към водачи на мотори и потопеди със засилен контрол за неправоспособни, употребили алкохол, управляващи нерегистрирани и технически неизправни машини, неизползване на защитни каски и липса на сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. Предвиждат се и срещи с ученици от 9-12 клас и беседи за придобиване на правоспособност за двуколесни машини, ситуации за тежки катастрофи, санкциите по Закона за движение по пътищата.