Пред Русенския окръжен съд и обвинението, и защитата единодушно поискаха на британеца да бъде взета постоянна мярка за неотклонение домашен арест. Двете страни обаче прочетоха фактите по различен начин.
Според прокуратурата Ричърд е карал мерцедеса, без да съобрази скоростта си нито с пътната обстановка, нито с това, че по улицата в Сваленик се движели пешеходци. След като блъснал Гецо и Румяна с около 50 км/ч, британецът не спрял, а избягал от местопроизшествието. Потърсил контакт със свой съсед, на когото разказал за катастрофата, и с него се върнали обратно на фаталното място, след което Ричърд се предал.
Адвокатът на англичанина обаче изтъкна, че клиентът му се е движил с разрешената за селото скорост, не е пил алкохол, но е имал лошия късмет да шофира по хлъзгав и тъмен участък, малко след като валял дъжд. В допълнение с тъмните дрехи на пешеходците и факта, че те са вървели в средата на неговата лента от пътното платно, се е стигнало до неприятния случай. Защитникът бе категоричен, че Ричърд е разстроен от станалото и искрено съжалява. Неговата версия била, че не е напускал местопроизшествието, за да избяга, а за да открие помощ и човек, който говори български.
Ричърд живее в Сваленик от 8 години заедно с партньорката си в живота, която също е англичанка. Той е със статут на постоянно пребиваващ в България. Ако бъде признат за виновен за катастрофата, може да бъде наказан с между 3 и 10 години лишаване от свобода.
На фаталния 20 октомври Гецо и Румяна, която е председател на организацията на БСП в Сваленик, участвали в предизборно събрание с един от кандидатите за кмет. След като сбирката приключила Гецо, Румяна и кандидатът били застигнати на улицата на път за дома от мерцедеса, който блъснал бащата и дъщерята и ги преметнал през покрива на автомобила. От удара възрастният мъж паднал мъртъв на земята, а жената останала да лежи с дълбок шок и леки наранявания. Без драскотина се разминал само кандидат-кметът.
В крайна сметка съд, прокуратура и защита решиха, че най-подходяща за Ричърд е мярката домашен арест. Решението може да се оспори, но страните бяха категорични, че няма да го направят.