Тримата мъже, за които се води разследване, че са част от стройна схема за нелегално прекарване на бежанци през границата, бяха първоначално задържани на 5 август. Те обаче са на мнение, че мястото им не е в ареста и поискаха да бъдат освободени в по-лека мярка за неотклонение. Съд и прокуратура обаче сметнаха, че тримата трябва да чакат присъди заключени в килии.
„Тримата иракски граждани, за които има данни, че са прекарвани от Мехмед, Кристиян и Мирослав, са влезли в България на 17 юли с полет от Кипър. 17 дни те са качвани в различни автомобили, местени в различни населени места в страната и настанявани в различни хотели и домове. Впоследствие са натоварени в микробус „Мерцедес Вито“, собственост на Кристиян, а след тях с друг автомобил се е движил Мехмед. В 4.10 през нощта те пристигнали на Дунав мост, като бусът е каран от Мирослав. Той е дал личната карта на съпругата на Мехмед и с нейните документи опитал да прекара през границата нелегалната имигрантка от Ирак“, обърна внимание прокуратурата с идеята да опровергае думите на адвокатите на мъжете, че има само косвени доказателства те да са участвали в каналджийска схема и да не са виновни.
50 минути по-късно на Дунав мост пристигнал Мехмед, у когото били открити личните карти на двамата иракчани. Затова държавното обвинение посочи, че има данни Мехмед да е организатор на канала за извеждане на нелегални емигранти и отчете водещата му роля в стройната схема. Освен това мъжът е съден общо 12 пъти, което увеличава неговата опасност и риск да се укрие от правосъдието или да извърши друго престъпление, ако бъде пуснат от ареста. Кристиян има 2 присъди зад гърба си, а само Мирослав е с чисто съдебно минало. Според прокуратурата и за тримата има категорични доказателства, че живеят в Белгия, и ако бъдат пуснати от ареста, ще забегнат зад граница. Мехмед обаче заяви пред съда, че постоянно живее в Полски Тръмбеш.
„Тримата иракчани са местени от едно място на друго в продължение на дни, като са им подсигурявани документи за самоличност на хора, с които имат визуална прилика“, допълни прокуратурата. И посочи, че високото кръвно и захарен диабет на Мехмед не са му пречили да предприеме 2 денонощия пътуване с кола от България за Белгия и следователно заболяванията не са пречка той да остане в ареста. Макар че адвокатът му обърна внимание, че здравословното състояние на 12 пъти осъждания мъж рязко се влошило в килията. Освен това защитата посочи, че в ареста няма климатици, а в една килия са набутани по 4-5 задържани.
„Те са имали намерение да се занимават с превоз на пътници, макар и да нямат необходимите разрешителни и документи. Нелогично е, ако някой има намерение да върши престъпление, да го обяви на всеослушание, че ще пътува на 5 и 13 август между Белгия и България, както са направили те в интернет“, посочи адвокатът на двама от мъжете, но в крайна сметка съдът остави и тримата задържани в ареста.