Трусът е бил регистриран от южнокорейски сеизмолози, определящи го с магнитуд 4.7-5.1 по Рихтер, на "дълбочина нула километра" - и точно поради тази причина те го класифицират като "изкуствен". Китайската земетръсна служба също съобщава да "възможна експлозия".
Официален Токио е на същото мнение: Северна Корея е детонирала ядрена бомба в североизточната част на страната. "Вярваме, че е възможно трусът да е в резултат на ядрен опит на Пхенян, предвид последните подобни случаи", заяви бившият японски вътрешен министър Йошидида Суга.
Според някои южнокорейски източници, КНДР е информирала предварително САЩ и Китай за намеренията си да проведе ядрен опит. По мнението на специалисти взривената бомба е била с мощност 6 до 10 килотона.
Геологическата служба на САЩ също е регистрирала трус на територията на КНДР недалеч от полигона за ядрени изпитания. Според американците земетресението е бил с магнитуд 4.9 по Рихтер в района на Сонджинбегам, на 378 км североизточно от Пхенян, на дълбочина 1 км.
Спътниковите снимки също сочат за по-раншна активност в района на предполагаемия полигон за подземни ядрени изпитания на североизток в Северна Корея.
"КНДР бе сериозно предупредена от Китай да не извършва ядрен опит, но игнорира предупреждението. Гледаме на стореното като на предизвикателство към Китай", пък е заявил дипломат от китайската мисия в ООН, пожелал анонимност.
След часове мълчание КНДР потвърди, че извършила успешно подземен ядрен опит с ново, "умалено" устройство, чиято цел, според Пхенян, е да отвръща на американската "враждебност".
"Трети ядрен тест бе извършен успешно", предаде държавната Корейска централна телеграфна агенция (КЦТА). "Новият опит от най-високо ниво за разлика от тези в предишните два, имаше по-голяма експлозивна мощ и включваше умалено и по-леко ядрено устройство. Тестът бе проведен безопасно и перфектно", допълни медията.
Използването на умалено устройство буди безпокойство сред ядрените държави, защото дава да се разбере, че Пхенян вече е овладял сложната технология, позволяваща да се произведе атомен заряд, достатъчно малък, за да може да бъде монтиран на бомба. Досега нямаше увереност за капацитета на комунистическия режим да разработи ядрена бойна глава за ракета с голям радиус на действие. Ако Пхенян наистина е успял да разработи миниатюрна бомба, нещата се променят коренно. Още повече, че в началото на декември страната изстреля в космоса такава ракета, което представлява съществен напредък в балистичната технология.
Съветът за сигурност на ООН ще се събере днес на извънредно заседание, за да се обсъди реакцията на световната организация във връзка с новия ядрен опит в Северна Корея, който вече беше осъден от генералния секретар Бан Ки Мун.
"Това е явно и тежко нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност", подчерта Бан, цитиран от говорителя му Мартин Несирки. Заседанието на изпълнителния орган на ООН ще започне в 14.00 ч. по Гринуич. Ядреният тест на Пхенян беше осъден също от САЩ, Русия и Великобритания.