Писмо от банка, адресирано до покойната от 10 години Мария Георгиева Кашукеева, изненада неприятно семейството й в Кюстендил, оплака се синът на починалата жена Явор Кашукеев пред вестник "Вяра". "Писмото беше адресирано до майка ми Мария Георгиева Кашукеева, която почина на 83 години преди повече от едно десетилетие. Писмото е изпратено на нашия адрес на ул. „Стефан Караджа”. Ние живеехме в един и същи блок, само че тя беше на втория етаж в общинско жилище, а ние – на първия", разказа Явор."В първия момент се зарадвах, че майка е имала скрити пари и сега ме канят да си ги изтегля с лихвите. Това споделих на съпругата ми Катя. Оказа се обаче, че това е покана за преподписване на договор, с пълната информация за изменение и допълнение в общите условия за сметки, влогове и банкиране. Към него са приложени и рекламни материали за интернет и телефонно банкиране, както и възможностите за отпускане на потребителски кредит за пенсионери. Аз ако бях някой мошеник, щях да си извадя фалшиво пълномощно на името на майка ми и да изтегля пари, но не съм такъв човек“, разсъждава Явор Кашукеев. „Тази кореспонденция ме навежда на мисълта колко лесен е достъпът до лични данни и ЕГН-та. Как можеш да боравиш с осигуровки, пенсии и така нататък“, споделя Явор, който е безработен.
Майка му Мария Кашукеева била родом от село Белица, община Разлог. „Тя беше много близка приятелка с баба Ванга, връзката им не знам откъде е. Аз никога не съм я виждал, така си бях нарекъл, защото при баба Ванга ходеха хората, които имат нужда. Даже и любопитство не съм проявявал. Отсядала е на втория етаж в апартамента винаги когато идваше в Кюстендил по линия на черквата „Свети Мина”. Даже майка от нея се научи да псува. Защото баба Ванга много ги знаеше такива и „благославяше“ хората, които ей така решили да отидат при нея“, споделя още кюстендилецът.
Иначе майка му Мария дошла в областния град, след като първият й съпруг Владимир, който бил антифашист, е убит. По-късно се омъжва за баща му, който бил командир на вътрешни войски и след това дошли в Кюстендил. Брат й пък Петър Дюлгеров бил главен редактор на вестник „Работническо дело“ навремето. Пенсионирала се от профсъюзната организация в областния град.