Това става ясно от Доклад на Работната група за работа по проектите, кандидатстващи за финансиране от Плана за стратегически инвестиции на ЕС за 2015-2017, съобщи БГНЕС. В работната група, изготвила документа, влизат представители на ЕК, Европейската инвестиционна банка и държавите-членки на ЕС.
На 16 април на посещение в София ще пристигне заместник-председателят на ЕК Юрки Катайнен, отговарящ за работните места, растежа, инвестициите и конкурентоспособността. Визитата на Катайнен е част от роуд шоуто, с което в държавите-членки на ЕС, се представя Планът за инвестиции.
В края на миналата година България кандидатства за финансиране по Плана „Юнкер“ с 18 проекта на стойност над 3,5 млрд. евро. Сред тях са скоростният път Русе-Велико Търново и модернизация на жп инфраструктурата по направлението Русе-Варна. Тези предложения обаче не са сред одобрените от ЕК. Шансовете засега са да получим едва 38 млн. евро, при това по съвместен проект с Гърция - изграждането на междусистемната газова връзка между двете страни, което би позволило България да получава природен газ, който ще се доставя до Солун по вода. Мотивите са, че проектът е приоритетен за ЕС, с оглед осигуряването на енергийна независимост на държави като България, които в момента получават газ единствено от Русия.