Сценариите са разработени въз основа на предвижданията за нарастване на доходите и инфлацията, но все пак не могат да бъдат приемани като абсолютни, уточниха при представянето им вицепремиерът Ивайло Калфин и шефът на НОИ Бисер Петков.
1322,77 лв. пенсия трябва да получи през 2029 г. мъж от първия набор, който ще се пенсионира на 65 г. Изчислението е направено при условие, че в момента този 51-годишен мъж се осигурява върху заплата от 1200 лв. и е натрупал 27 г. осигурителен стаж до 2015 г. Размерът на пенсията пък е изчислен при осигуряване само в НОИ.
Ако част от вноските му отиват в частен универсален пенсионен фонд, то доходът му от държавата при пенсиониране ще е 1085,82 лв. От универсалния фонд обаче ще има допълваща пенсия, така че тези сценарии не трябва да се възприемат като агитация срещу фондовете, обясни вицепремиерът Ивайло Калфин. (Виж всички сценарии в инфографиката долу - б.р.)
Най-мрачният сценарий, разработен от НОИ върху проекта на Калфин, е за жена, която в момента е на 58 години и има едва 20 г. осигурителен стаж.
Доходът ѝ пък е минималната в момента заплата от 360 лв.
Тази жена ще трябва да работи до 67-годишна възраст, защото не може да събере изисквания от реформата осигурителен стаж от 37 г. Пенсионирането ѝ ще е през 2024 г., а размерът на пенсията ще е равен на минималната за този период. “Този размер не би могъл да се прогнозира, тъй като се определя всяка година от закона за бюджета и зависи от политическата воля на управляващите”, обясни управителят на НОИ Бисер Петков.
Сценариите не покриват и реалната покупателна способност на сумите, определени като пенсии, обясниха експерти.
След 11 г. пък, т.е. през 2026 г., размерът на всички пенсии ще се увеличи с 40% спрямо сегашните нива при възможно най-негативната бюджетна прогноза. Тя означава пенсиите да се увеличават само с предвижданията на швейцарското правило - по 50% от ръста на доходите и инфлацията, което води до вдигане най-много с 3,3% годишно. С толкова ще се увеличава и коефициентът за година стаж при изчисляване на новите пенсии, докато от сегашните нива от 1,1 достигне 1,5.
При достатъчно средства в бюджета нарастването и на пенсиите, и на коефициента за осигурителен стаж би трябвало да е по-ускорено, обясни социалният министър. Според него при възможност в бюджета ще трябва да се преизчислят с актуалния среден осигурителен доход поне малките пенсии, за да се увеличат с повече от предвиденото.
Освен че ще доведе до вдигане на пенсиите, пакетът от предложения за увеличаване на възрастта до 65 г. за двата пола и на осигуровките с 4,5% би трябвало да намали дефицита на НОИ 4 пъти, показват разчетите на Калфин. В момента държавата дава 2,5% от БВП за запълване на дупката в осигурителния институт, а след 20 г. тази субсидия ще падне до около 0,5% от БВП.
“Намалената субсидия ще направи пенсиите по-независими от желанията на политиците”, обясни Калфин.
Признават инвалидност след контролен преглед в посочена от държавата болница
Националният осигурителен институт вече ще може да изисква втори преглед на хората с увреждания, за да признае дадената им от ТЕЛК инвалидност и да им отпусне пенсия. Това са част от промените при инвалидните пенсии. Целият пакет все още се договаря между социалния министър Ивайло Калфин и здравния Петър Москов.
В момента медицинските комисии на НОИ разглеждат само документите от ТЕЛК и на тяхна база решават дали да обжалват инвалидността, или не. Новата система обаче ще им даде възможност да викнат инвалида за нов преглед и изследвания. Те ще се правят в посочена от държавата болница, за да се гарантира пълна достоверност на изследванията, обясни Калфин.
Свидетелствата от ТЕЛК пък ще трябва да включват и препоръка какво е годен да работи всеки човек с увреждания, който е в работоспособна възраст. На тази основа държавата ще преквалифицира инвалидите и ще им търси работа.
Военните и полицаите може и да получат отсрочка за въвеждането на пенсионна възраст, стана ясно още от изказване на вицепремиера Калфин през уикенда. Такава острочка от 3 г. бе поискана от Министерството на отбраната. “В никакъв случай обаче не можем да приемем искането им за пенсионна възраст 50 г. В момента и без да има изискване, възрастта, на която се пенсионират военни и полицаи, е с 3 г. по-висока”, заяви Калфин.
През тази седмица социалният министър ще преговаря и с вицепремиера и вътрешен министър Румяна Бъчварова.