Безспорно обаче перлата на изложбата са лунните пейзажи от канарския остров Лансароте. Едва ли има друго място на земята, чийто релеф толкова много да наподобява този на Луната. „Лансароте е Луната на Земята“, категорични са фотографите. Не случайно Лансароте е мястото, където астронавтите от Аполо 17 са правили тренировките си преди да излетят за Луната.
Експедициите, както и изложбата се организират от фотографската агенция Great Photo Art. Изложбата ще бъде показана в кафе-галерията на Photosynthesis ( София, бул. „Васил Левски“, №57) от 23 април до 10 май 2015 г. Отриването на изложбата е на 23 април от 19:00 ч. Организаторите са впечатлени от огромния интерес, който са предизвикали снимките на фотографите от Лансароте, затова обещават да направят още една експедиция през ноември. В нея може да участва всеки любител или професионален фотограф.
Лансароте – почти напълно непознат за нас
Лансароте е най-старият канарски остров. В миналото е бил зелен, като останалите канарски острови, но през 18 век вулканите избухват и гореща лава залива целия остров. Населението е евакуирано в Куба и Латинска Америка. След като вулканите утихват островът е заселен отново. Но той вече не е същият. Пейзажът е лунен.
„Гледките там са неописуемо красиви. Вулканите са червени, оранжеви, зелени, сиви, сини, черни – уникална смесица от цветове в пустошта. Това е изумителното на Лансароте – на този остров по неповторим начин се слива зеленината с абсолютната пустош и в това има нещо толкова красиво и романтично“, разказва Петър Чолаков, водач на експедициите.
Любопитен е фактът, че Лансароте е известен като Островът на 100-те вулкана. В действително обаче те са над 300. Най-красивата вулканична система на острова е Тиманфая, превърната в национален парк.
„Островът е като друга планета. Нищо там не е такова каквото сме свикнали да го виждаме. Например, лозята. Лозята в Лансароте представляват огромни кръгове, вкопани в черната вулканична почва. Приличат на кръгове оставени от космически кораб“, разказва още Петър Чолаков. „Крайбрежието е уникално. Зелена глинеста почва се слива с червена вулканична пръст и черен пясък. Това не може да се опише с думи. Трябва да се види“, допълва още Чолаков.
Куба – островът на съкровищата
Куба е място, за което всеки е чувал и желае да посети. Но има кътчета в Куба, които са величествени и малко известни. Едно от тях ще видим в изложбата „Пейзажи от Земята и Луната“ – долината Винялес. Винялес е известна с причудливите си геоморфологични образувания, наречени „моготес”. На височина достигат до няколкостотин метра. Това са уникални, изключително рядко срещани скални образувания, сравними само с тези на Малайския полуостров и в Китай.