Това каза депутатът от ГЕРБ и председател на здравната комисия Даниела Дариткова по повод и насрочения за днес протест срещу забраната за тютюнопушене.
Дариткова посочи, че Законопроектът за промяна на закона за здравето внесен от независими народни представители минал на първо четене в здравната комисия и икономическа комисия. Първата го отхвърля категорично. Докладите им са в НС и би следвало да се разгледа законопроекта в пленарна зала. "Така че в рамките на този парламент темата за пушенето ще се постави на дебат в пленарна зала", каза тя.
За идеята за референдум за тютюнопушене, тя посочи, че по принцип смята, че референдумите са един добър начин за отразяване на демократичните правила на обществото и мнението на всички граждани. "Но когато се прави политика и тя е в името на здравето на нацията, няма как да се постигне пълен консенсус. Тогава трябва да се налагат решения, които смятаме, че са добри за бъдещето на нацията, когато ние имаме статистика, че сме на първо място в Европа по сърдечно – съдова смъртност, на едно от първите места на заболеваемост и смъртност на онкологични заболявания, ние нямаме как като здравна комисия и като национално отговорни управляващи да не заложим на принципите на здравословен начин на живот", каза депутатката. Тя изтъкна, че няма защото да повтаряме за пореден път, че тютюнопушенето е един от основните рискови фактор за всички тези заболявания.
Тя се надява, когато законопроектът влезе в пленарна зала е надявам народните представители от ГЕРБ да подкрепят още веднъж своята позиция, изразена миналата година с приемането на забраната за пушене и се надявам именно на това парламентарно мнозинство да се опре оставането на забраната за пушене.
Зам. – председателят на икономическата комисия депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев коментира, че икономическата комисия в парламента няма да разглежда отмяната на пълната забрана за тютюнопушене на обществени места. "Не може и не е нормално всеки месец ние да гледаме отново и отново тази тема. Нормално е да се даде шанс на всяка една такава промяна поне още 5 - 6 месеца, за да се разбере какво е нейното реално действие и тогава, ако се наложи може да се направи ново преразглеждане. На този етап, този състав на Народното събрание няма да разглежда нова такава тема в икономическа комисия", заяви Червенкондев. Неговата лична социология показва, че тази забрана започва стриктно да се прилага. "Направихме много сериозен дебат в икономическа комисия, когато разглеждахме Закона за туризма на второ четене. Имахме предложения – поставихме всички за и против отпадането на пълната забрана за тютюнопушене на обществени места. При гласуването с 10 на 11 забраната остана", припомни Червенкондев.