Двойно по-тежка присъда по дело за измама с коли в интернет

Три години затвор при първоначален общ режим присъди на втора инстанция Русенският окръжен съд на 23-годишния Александър Димитров. С това обвиненият в измама в интернет с продажби на несъществуващи коли на изгодни цени се сдоби с двойно по-тежко наказание от присъденото му от Районния съд. За виновен бе признат и соченият за негов съучастник Иван Стайков, който на първа инстанция бе оправдан. Окръжният съд реши, че и 22-годишният младеж има пръст в измамата и го наказа с две години условно с четири години изпитателен срок. Александър и Иван ще трябва солидарно да платят 3000 лева обезщетение на един от измамените мъже. Присъдата може да се оспори пред още една инстанция - Върховния касационен съд.
Всичко започнало в края на 2012 година, когато студентът Александър закъсал за пари и решил да припечели по втория начин. Публикувал апетитни оферти в един от популярните сайтове за търговия с автомобили, въпреки че реално не продавал коли. Идеята му била да прибира парите от капарото по бъдещите сделки и веднаха намерил клиенти заради обявените невероятни цени. В замисъла намесил своя съгражданин от Две могили Иван, който по това време също бил студент в Русе. Заблудил го обаче, че наистина има намерение да търгува с автомобили, но за целта му трябва кола и помолил Иван да му дава от време на време неговото деу.
За да прикрие максимално добре схемата Александър си осигурил и трети играч - Евгени Аргиров, който трябвало да получава на своята банкова сметка парите от сделките. Пред мулето младежът се представил с името Жоро и му разказал, че търгува с икони. Помолил Евгени той да получава сумите, за да не се разбира размера на доходите му, тъй като искал да избегне плащания на данъци. Евгени се съгласил да участва срещу възнаграждение от 10% от всяка изтеглена сума. Дал си и личните данни на Александър. След това в специализирания сайт започнали да валят обяви. Натрупали се над 50 изгодни предложения за продажба на булдозери, „Ауди А6“, „БМВ 3“, „Мерцедес С-класа“, „Фолксваген Голф“, „Фолксваген Пасат“, „Пежо 307“ и „Опел“, които ударно привлекли вниманието заради ниските цени.
Само за 1 седмица - между 21 и 29 януари 2013 година, 12 души от цяла България капарирали избраните коли с мисълта, че са направили сделката на живота си. Част от хваналите се на въдицата са собственици на автокъщи в Пещера и Пазарджик. По-късно обявите били проследени и станало ясно, че са публикувани най-често от компютри на територията на студентските общежития в Русе, където живеел Иван.
Всички жертви били подлъгани по един и същ начин. Кандидат-купувачите се обаждали на посочения номер и разговаряли с Александър, който обаче се представял като Евгени Аргиров. „Продавачът“ обяснявал, че чака автовоз от Италия и до дни чудните коли щели да бъдат доставени в района на Шумен, но за тях имало много мераклии и не може да поеме ангажимент да ги пази, освен ако не получи капаро. Така само за една седмица сметката на измамниците набъбнала с 6450 лева. Най-зле изигран се оказал бизнесмен, който платил 3000 лева авансово за булдозер. Той е и последният подлъган клиент, който се конституира като граждански ищец и поиска хилядарките да му бъдат върнати под формата на обезщетение.
Версиите пред съда на Александър, Иван и Евгени обаче са различни. Защитникът на Александър бе категоричен, че на подсъдимата скамейка трябва да бъде именно Евгени и че ще стигне до търсене на справедливост в Страсбург. Александър разказа, че със стореното е направил услуга на Евгени, като е публикувал обявите за продажба на колите в интернет, тъй като самият той търгувал с автомобили. Впоследствие, на 19 февруари, бил задържан, по негови думи показно и срамно пред десетки състуденти в Русенски университет, без изобщо да знае по каква причина. Нея я научил след няколко дена от публикация във вестник „Утро“. Момчето има съдебно минало, което първо започнало с пробация, а след това продължило с условни наказания.