Ето как Сонин предвижда края на Путин: “Той до последно ще е вкопчен във властта. Няма политик по света, който да си тръгне доброволно. Мислите ли, че един ден Ангела Меркел просто ще захвърли всичко? Това не мога да си го представя. Тя или отново ще бъде избрана от германците, или на някой конгрес на партията й ХДС ще й липсват няколко гласа подкрепа. Тогава най-вероятно тя ще ги наругае като коварни предатели.”
“Русия отдавна се плъзга към залез. На практика икономиката от 7 години не бележи ръст. Сега сме на нивото на 2007 г. При това спадаме към бързо развиващите се държави и икономическият ни ръст би следвало да е поне с 3 на сто по-висок от този на Германия. Нито една от значимите валути не загуби така драматично от стойността си, както рублата. Обезценяването й започна преди кризата в Украйна. Вложителите не желаят да инвестират. През последните години навсякъде по света пазарите на акциите се разрастват, при нас този пазар стагнира.”
Ученият прави и паралели между сегашната криза и тази от 1991 г., когато Съветският съюз се срина.
“Русия преживя два труса – през 1998 и 2007 г., предизвикани от външни шокови ситуации. Кризата от 1991 г. беше друга. В действителност тя представляваше поетапен залез, процесът беше започнал години по-рано. Днес ситуацията е подобна – не можем да очакваме внезапен драстичен срив. Хората казват, че положението било лошо, но не и катастрофално. Е, нямаме ли криза? Имаме, но тя все още не е навлязла в решителната си фаза”, коментира Сонин.
Относно влиянието на наложените от Запада санкции Сонин пояснява: “Те удрят предимно финансовия сектор, отразяват се отчасти и в други посоки, предимно на дългосрочните перспективи, но отражението върху жизнения стандарт е минимално. Собствените ни контрасанкции се отразяват далеч по-осезателно върху гражданите. Забраната за внос на хранителни продукти води до увеличаване на цените. Това е в ущърб на по-бедните слоеве, които трябва да изразходват огромна част от приходите си за храна.”