Точката беше извънредно внесена за разглеждане и изненада мнозина от съветниците, което пък предизвика множество коментари.
Александър Неделчев от БСП пръв поиска думата, като коментира, че все още първият кредит на дружеството не е изплатен, за да се тегли нов и да се предлага ипотекиране. Ще подарим 49% от дяловете на Общината, защото е ясно, че кредитът никой няма да го изплати, заключи бившият зам.-кмет.
В случая става въпрос за дялове, които се управляват от Общинския съвет, обясни кметът Пламен Стоилов и посочи, че с отстъпеното право на строеж още при първия кредит залата е ипотекирана.
Изпълнителният директор на „Проект Русе“ Георги Пейчев също беше в залата и бе изслушан по предложение на Бедрос Пехливанян. Той заяви, че банката си е направила сметка да отпусне този кредит и бе категоричен, че ако залата бъде обявена за продан, няма да се яви нито един купувач.
Има длъжници, които са преценили и поемат риска. Има бизнес план, който се изпълнява, а за спектакъла на „Lord of the Dance“ през октомври вече са продадени над 600 билета, добави Пейчев.
Арх.Силвия Алексиева възрази, че не е съгласна, че няма друга възможност освен ипотеката, защото според нея причините и интересите в случая са други.
Арх.Венцислав Илиев също взе отношение по темата и отбеляза, че това е една от най-важните точки в дневния ред и съжалява, че не е била разпределена по комисии.
Защо партньорите не заложат свое имущество, а Общината ипотекира залата и дали с отпуснатия кредит ще се облагороди пространството пред залата, попита той и бе подкрепен и от Александър Неделчев.
Кметът отговори, че по стария договор всичко е ипотекирано, а Общината не залага нищо.
Става въпрос за рефинансиране на дълг. Дружеството има кредит по първия договор, а в момента ще го увеличим, за да довършим залата. Друг вариант няма, няма и закононарушение. Щом две банки са се съгласили, значи имат гаранции, че залата ще стане факт, коментира Стоилов и допълни, че срокът за формалното й изпълнение е до първи март, а изпълнението на пространствата около залата са ангажимент на „Проект Русе“.
Емил Милушев внесе още повече яснота, като подчерта, че Община Русе не залага и не ипотекира нищо. С първия договор от 2008 г. е ипотекирано отстъпеното право на строеж, а в момента то е висящо и не е заличено. С договора за заем ипотеката ще стане първа, обясни Милушев.
След бурната дискусия, в която се разменяха и обвинения за политически и популистки изказвания, председателят на Общинския съвет Васил Пенчев апелира към единство, когато се говори за важни благородни дела в интерес на русенци.
Темата за довършването на гаражите също бе обсъдена, като Юлиян Гарелов каза, че не му е ясно дали пълноценното функциониране на залата е възможно без гаражите и каква е съдбата на пространствата около тях.
Стоилов подчерта, че довършването на гаражите, за което са необходими 8,5 млн. лева, е основен приоритет. Общината търси варианти за финансиране и най-вероятно ще кандидатства по общински фонд. Има вариант, в който залата ще започне да функционира преди завършването на паркингите, каза кметът, но увери, че строителството ще бъде обезопасено.
Арх. Илиев отбеляза, че въпросът с паркирането и залата не може да се разглежда отделно. Такова предприятие не може да съществува без паркинги, категоричен бе той и изрази съмнение, че тези близо 9 млн. ще стигнат и ще трябва да се тегли нов кредит.
В крайна сметка съветниците се обединиха и 32 гласуваха „за“, 9 бяха „против“, а един се въздържа.