КНСБ поведе 6 хил. на протест за пенсионната реформа

"Не искаме доживотен труд за мизерни пенсии и заплати". С такива възгласи няколко хиляди членове на КНСБ се събраха на протест, който започна от централния софийски булевард "Христо Ботев". Те протестират срещу предложената от правителството пенсионна реформа, която предвижда постепенно увеличаване на възрастта за пенсия.

Протестиращите са над 6 хиляди - от различни краища на страната и носят отличителните знаци на синдиката. На плакатите им пише: "Не искаме работа до гроб", "На работа с памперси ни искате!!!", "Не искаме доживотен труд за мизерни пенсии".

Представени са различни професии, сред които миньори и железничари. "Протестираме срещу пенсионната реформа. За пореден път това правителство показа, че не мисли за нашите бащи и майки, братя и сестри. Протестираме срещу бюджета, който е орязан", каза Марин, който работи в системата на железниците.
Миньорите са категорично против пенсионната реформа, която увеличава годините им за пенсия. Те не са съгласни с нея, защото условията им на труд са тежки. Според тях на 65 години няма да са в състояние да работят в рудниците.

Шествието ще премине през центъра на София по посока сградите на властта. Мотото на националната протестна демонстрация е: "Няма да плащаме чуждите грешки с нашите пенсии, с нашите работни места и с нашите заплати".
На улицата излязоха и надзирателите в затворите.

КНСБ посочват срещу какво недоволстват: увеличават възрастта за пенсиониране на над 2 млн. работещи с 4 месеца от 1 януари 2015 г.; бюджетът на държавата за 2015 г. замразява нашите доходи; предвижда се да бъдат съкратени десетки хиляди работни места в бюджетния сектор; бюджетът не дава сигурност и на работещите в енергетиката и в целия материален сектор.

Според КНСБ внесеният в Народното събрание проектобюджет за 2015 г. е "крайно рестриктивен и пагубен за оцеляването на държавния железопътен транспорт". Според синдиката приемането му гарантира съкращаване на всеки 4-ти влак и всеки 4-ти работник – на над 140 влака и повече от 1500 работници само в "БДЖ – Пътнически превози" ЕООД; намаляване на приходите на ДП "НКЖИ" от инфраструктурни такси и последващо пропорционално намаляване на персонала.
Синдикатът на железничарите в България алармира още, че за "БДЖ – Товарни превози" ЕООД управляващите предвиждат "Оздравяване" чрез съкращаване на хора и дейности и последваща "продажба (подаряване)" на дружеството.

"Крайно време е да стане ясно, че с "работещи бедни", каквито за съжаление са мнозинството от хората на наемния труд в България, няма как да се случи устойчивия икономически растеж, набелязан от новото българско правителство", заявява в своя позиция Национален браншов синдикат "Водоснабдител" – КНСБ. В нея синдикатът коментира още, че "продължава порочната практика под "пенсионна реформа" да се разбира предимно утежняването на условията за упражняване правото на пенсиониране, а не се прави необходимото за увеличаване на събираемостта на осигурителните вноски и намаляване на сивия сектор в икономиката".
Независимият учителски синдикат към КНСБ също е разтревожен от рестрикции, приети от Министерския съвет в законопроектите за Държавния бюджет и за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2015 г. Синдикатът заявява, че работещите в системата на образованието не могат повече да съществуват, да се трудят и да остаряват в недофинансирана и нереформирана система. НУС иска промени в законите,  обвързани с достатъчно финансиране и обезпечаване качеството на образование и на живот и труд на работещите.

Синдикат "Бира, храни и напитки" – КНСБ също изразява несъгласие с пенсионната реформа. Синдикатът апелира за криминализиране на неспазването на договореностите по минималните осигурителни доходи, неплащането на заплати, укриването на осигуровки и данъци, както и на неправомерното отпускане на инвалидни пенсии от ТЕЛК. Според синдиката също трябва да бъдат предприети активни мерки за решаване на въпроса с двегодишната дефлация, която убива икономиката на страната.