Резултати от европейската мисия "Розета" показват, че водата върху кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко" е различна от тази на нашата планета.
През ноември в рамките на тази мисия на Европейската космическа агенция (ЕКА) роботът "Филе" направи историческото кацане върху повърхността на движещата се комета.
Оказва се по-вероятно водата на Земята да е дошла от астероиди, а не от комети, твърдят авторите на изследването,
публикувано в сп. "Сайънс".
"Заключихме, че е по-вероятно водата на Земята да е донесена от астероиди, а не от комети", заяви на пресконференция ръководителката на изследването Катрин Алтвег от университета в Берн, Швейцария, цитирана от Франс прес.
С помощта на спектрометър учените установили, че атомният подпис на молекулите вода, уловени в близост до "Чурюмов-Герасименко", е различен от този на Земята. Учените изследвали процентното съотношение между изотопа на водорода деутерий и водорода, който в комбинация с кислород образува вода.
"Процентното съотношение между деутерия и водорода в молекулите вода от "Чурюмов-Герасименко" вероятно е най-високото в сравнение с всички тела в Слънчевата система и е три пъти по-голямо в сравнение с водата на Земята", поясни проф. Алтвег.
Това процентно съотношение надвишава с 30-120 процента откритото в молекули вода от Халеевата комета, която принадлежи към същото семейство комети, формирани в Куйперовия пояс.
"Високото процентно съотношение между деутерия и водорода означава, че "Чурюмов-Герасименко" се е формирала при много ниска температура, вероятно веднага след формирането на Слънчевата система преди 4,6 милиарда години", допълни проф. Алтвег.
За сметка на това водата, открита на астероиди, е с много по-ниско процентно съотношение между деутерия и водорода и следователно е сходна с тази на Земята.
Кометите съдържат голямо количество вода, докато това не се отнася за астероидите.
Франсис Рокар, който отговаря за мисията "Розета" във Френския национален център за космически изследвания, припомни, че досега са преброени много повече астероиди - 650 000, отколкото комети - 4000.
"Според мен получените резултати не променят нещата, а ги правят по-сложни, отколкото се смяташе досега, подкрепяйки хипотезата, че водата на Земята произхожда от астероиди", отбеляза Рокар.
Други специалисти обаче смятат, че са необходими допълнителни изследвания, преди кометите да бъдат изключени от уравнението.
От август сондата "Розета" орбитира около кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко", а на 12 ноември спускаемият ѝ апарат "Филе" успя да кацне върху повърхността на космическото тяло.