Проектът ще излекува най-голямата екологична рана на Русе - над 300 дка в непосредствена близост до града вдясно от пътя за Николово, стигащи до границата на постоянно населена вилна зона.
На близо половината от тях са гудроновите ями, които съхраняват трупани с десетилетия отпадъци от нефтопродукти. С течение на времето на тази площ са напластени отпадъци с височина 23 метра. Дори през зимата полагахме неимоверни усилия, за да може да спираме пробивите, които се получават от тези гудронови ями. През лятото пък всички русенци и живеещите в района са свидетели какво представлява избиващият от стените на това старо депо гудрон, каза кметът Пламен Стоилов.
Проектът на стойност 22,5 млн. лева включва две основни части - техническа и биологическа рекултивация. За техническата ще бъдат изразходвани описаните в началото тонове инертни материали. Гудроновите отпадъци ще бъдат обезопасени, ще се изведат безопасно и контролирано образуващите се при това газове, ще се изолира сметището от подпочвени води и ще се възстанови и заздрави екологичната обстановка. Съществен момент е биологическата рекултивация, която включва затревяване, залесяване и която ще направи района изцяло съответстващ на всички екологични изисквания и норми.
Времето за реализация е 5 години, но според кмета с изпълнителя е договорено техническата рекултивация ще приключи много по-рано.
Ние правим интервенция на един терен с размери 1200/250 метра, което е старото депо за отпадъци, което е започнало да функционира през 70-те години на 20-ти век и твърде бързо изчерпа своя ресурс, посочи Стоилов.
Екоминистърът Ивелина Василева съобщи, че в България има 124 депа, като 108 не съответстват на изискванията, но след приключването на проекта депото в Русе няма да е част от тях.