Проучването е направено сред повече от 100 хил. души в страната и се основата на дневния прием на мляко на хората. Наблюдавани са хранителните навици на 61 400 жени между 1987 г. и 1990 г., както и на 45 300 мъже през 1997 г. Те са били подканени да отговорят на въпроси, свързани с приема на млечни продукти, като мляко, сирене и йогурт. Здравето на жените е било проучено 20 години след даването на отговорите, докато това на мъжете - 11 години по-късно.
Екипът установява, че високият прием на мляко при жените води до по-голям риск от фрактура на костите. Освен това и при двата пола то се свързва с по-високи нива на смъртност.
Интересното в случая е, че за разлика от млякото, при другите млечни продукти, които вече са ферментирали, като йогурта, процесът е обратен. Участниците, които са приемали повече йогурт, са имали по-малка склонност към костни фрактури.
Авторите обаче отбелязват, че изводът че млякото не заздравява костите не може да бъде отнесен абсолютно към всички пациенти, защото здравината на костната система все пак зависи и от много други фактори, сред които са решаващи телесната маса и консумацията на алкохол.
Прясното мляко се препоръчва в десетки държави като добър източник на калций от години. Изследванията до момента в тази насока обаче потвърждават и отричат полезните му за костите свойства и изводите от тях са противоречиви.