"Ако приказките за прозрачност са реални в словата на попадналите в парламента, тази норма трябва да получи мнозинство при гласуването в парламента. Иначе ще стане ясно, че имат какво да крият", заяви тя.
Всъщност имаме промени в два закона: закона за кредитните институции и закона за банковата несъстоятелност. Според нея именно в последния се дава силен инструмент на Централната банка, който да го предостави в ръцете на квесторите при банка под специален надзор да се сключи договор с фирми и дружества, които имат голям опит при проследяване на парични вземания, на трансфери и операции с финансови инструменти.
"Това ще подпомогне дейността на квесторите на банката и в същото време и на данъкоплатците, за да не плащат утре за откраднати пари", подчерта Мария Капон.
Тя посочи, че законопроектът за изменение и допълнение на закона за кредитните институции предвижда въвеждането на специфичен ред за разкриването на банкова тайна за влогове и кредити на лица, които декларират своето имущество по реда на Закона за публичност при заемане на висши държавни и други длъжности, нещо като отваряне на Прехода. Защото чрез предложената алинея (4) на чл.121б е видно, че няма пропуснати, нито Софиянски, нито Костов, нито Първанов, нито Овчаров или който и да е било магистрат или кмет.
Важно е и достигането до действителните собственици на офшорните фирми, които имат кредит, който не е обслужван или просрочен, защото именно тези фирми са едни от използваните за краденето на пари от вложителите. Разбира се с горепосочената възможност от страна на синдика да се вземе фирма за проследяване на парични трансфери има шанс за опазване на публичния интерес и този на вложителите, добави Мария Капон.