Побой, отвличане, заплахи и рекет са новите обвинения към Мицубишито

Побой, отвличане, заплахи, рекет и схеми за източване на стотици хиляди долари на седмица са само част от новите обвинения, които постъпиха след прослушването от агенти на ФБР на голяма част от записите от мобилните телефони на сочения за тартор на организирана престъпна група от българи в Чикаго Георги Мартов – Мицубишито. За пореден път съдът отказа да го пусне под гаранция, тъй като, според представителите на закона, той има достатъчно сериозни връзки с хора от подземния свят в България, които ще му помогнат да „потъне“ и да се скрие, научи ексклузивно кореспондентът на „ШОУ” в САЩ.

В съдебната зала бе потвърдено за пръв път официално, че Федералното бюро за разследване в САЩ наистина разполага с няколко информатори, но имената им се пазят в строга тайна, за да не им въздействат и притискат трети лица. Все пак инициалите на един от тях са написани в документите – C.S.. Възможно е „пропелите” българи дори да станат защитени свидетели, тяхната самоличност да бъде сменена и след края на процеса да заживеят необезпокоявани в други щати с гарантиран дом, както и работа.

„Къртиците“ в престъпната група са помогнали да започне подслушването на телефонните разговори на своя лидер. В един от записите Мицубишито се заканва на някого,

че „ще бъде рязан на парчета“, ако се прибере в България

В друг разговор покер играчът обяснява на един от информаторите на ФБР, че е поръчал побой на мъж в България, който му дължи пари. В трети пък става ясно как Мартов и арестуваният у нас Радослав Павлов са отвлекли мъж в Чикаго, който завлякъл мафиоти с 800 000 долара. Още при ареста Георги Мартов си признал за това деяние. Прокуратурата твърди, че Радослав Павлов е разказал пред българските полицаи, че всяка седмица е изпращал на лидера на престъпната група откраднати номера на кредитни карти. От всички източени пари Мартов си запазвал 20 процента. Арестуваният в родината Павлов признал още, че през 2011 г. тарторът връщал в България всяка седмица по 200 000 долара. Сред записаните разговори има и такъв от март 2012 г., в който обвиняемият казва, че има в сейфа в своя дом 400 000 долара. Прокуратурата описва Мицубишито като главна фигура в голяма международна схема за източване на карти в Чикаго. В писмено искане до съда адвокатите на Мартов описват него и семейството му като хора „средна класа“ без сериозни доходи. Те дори предложиха той да заложи своята семейна къща в Шилер парк като гаранция, че няма да се укрие от правосъдието. Защитниците му твърдят, че Мицубишито издържа семейството си от доходите, които получава от транспортната компания Complexity Inc, в която работят 50 независими собственици на камиони. Проверка в регистрите на Департамента по транспорт в САЩ обаче показва, че тази фирма не е функционираща от миналата година. Мартов е заявил пред разследващите органи, че получава над 18 000 долара на месец от компанията си, на което съдията е отговорил: „Ако смятате, че това е средна класа... Не знам!“.

Мениджърът на Complexity Inc е разпитан и той е разказал, че обвиненият българин рядко се е занимавал с нея и печалбите й не били чак толкова големи. Според обвинението през август 2012 г. обвиняемият е дал на майка си Даниела Иванова сумата от 200 000 долара. Прокуратурата смята, че българинът още има достъп до сериозни финансови авоари. Оттам твърдят, че той е зависим от болкоуспокояващо лекарство и

наскоро е навлязъл и в бизнеса с марихуана

В документите си до съда адвокатите на Георги Мартов пишат, че той е получил статут в САЩ като политически бежанец от България през 1995 г. и оттогава е ходил в родината си само веднъж – през 2012 г. При първото разглеждане на гаранцията на Мицубишито прокуратурата твърдеше, че липсват данни той да е напускал легално границите на Съединените американски щати и после да се е връщал. Предположено бе дори, че за това той е използвал фалшива самоличност. Сега обаче адвокатите на сочения от ФБР за главатар на групата за източване на кредитни карти прилагат копия от паспортите на Мартов и неговото семейство, на които има печат от граничния пункт на чикагското летище О`Hare.

Защитата твърди, че пътуването е било семейно, а не с цел извършване на някаква незаконна дейност, както смята обвинението. Всички адвокати, които са наети от обвинените българи при масовия арест на ФБР преди три седмици, са поискали от съда още време, за да се запознаят с доказателствата по делото, които включват 21 000 телефонни записа, снимки, документи и други материали, преди да внесат своите искове и съдебни молби в предсъдебната фаза на делото. До момента няма информация някой от освободените под гаранция българи в Чикаго да се е укрил от закона. Българското консулство в Чикаго и шерифът на Кук Каунти са започнали съвместна работа по разкриване на мрежите за точене на кредитни карти в Чикаго, потвърди пред наш репортер детектив Джеймс Хенели от отдела за борба с финансовите престъпления към шерифството. „Ние говорихме с полицията по скайп, научихме какво се случва в България, те научиха какво става тук и какви са новите тенденции при тези престъпления“, информира детективът. Според него сътрудничеството им с нашите специалисти довело до някои нови следи и следствени методи, които използвали благодарение на българската полиция.