Вълчев поздрави Община Разград за това, че толкова години поддържа този конкурс, защото така дава надежда не само на младите журналисти, а и изобщо на България, че ще продължи да цени своите журналисти така, както този град го прави от десетилетия. Вълчев отбеляза, че много хора се правят на репортери в социалните мрежи, но там, по думите му, липсва едно много важно нещо - липсва отговорност. „А медиите носят редакционна отговорност и на вас ви предстои да вършите една много отговорна работа“, обърна се към младите хора Кирил Вълчев. Генералният директор на БТА покани на стаж в Агенцията носителите на големите отличия на Община Разград от конкурса. Носител на голямата награда за индивидуално участие е единадесетокласничката Теодора Петракова от ученическия клуб „Клио“ с ръководител Донка Радева към Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника в Пловдив. Колективната награда получиха Яница Ханкова и Любомир Колев от клуб „Фотография и радиожурналистика“ към Средно училище “П. Р. Славейков“ в Кърджали с ръководители Валентина Апостолова и Мехмед Реджеб.
Кирил Вълчев обяви, че при навършване на пълнолетие те получават възможност за едноседмичен стаж в БТА, а останалите участници покани да посетят редакцията на Агенцията, за да се запознаят с работата на медията, и при интерес да започнат да работят там. Вълчев обясни, че пътят за работа в БТА е първо стажанти, след това младши репортери и младши редактори. Генералният директор на БТА попита младите хора знаят ли какво значи телеграф и дали някой от тях е виждал телеграф. „Ние нарочно си пазим името, защото това е като традицията да пазиш паметта за този голям разградски журналист, но всъщност не ползваме вече телеграфи“, заяви Вълчев. Той подчерта, че най-ценното всъщност, което ще видят младите хора в БТА, това е „Светът по лупа“. „Защото БТА е институцията, медията, която събира новините от целия свят, за да разказва за света на българите, а от друга страна разказва на света за България. Добре дошли сте да го правите и вие в БТА“, допълни Кирил Вълчев.
Церемонията по награждаването на отличените в конкурса, организиран от Община Разград и Центъра за ученическо техническо и научно творчество със съдействието на Регионалното управление на образованието, се проведе в Художествената галерия „Проф. Илия Петров“.
Приветствие към младите журналисти отправи и кметът Добрин Добрев. На младите хора с интерес към журналистическата професия той пожела да са много упорити и амбициозни, да не спират с ентусиазма, който ги е провокирал да участват в този конкурс. По думите му журналистите трябва да са упорити, за да успеят да намерят истината, да могат да я отразят по най-правилния начин, да съберат възможно най-много, ако не всички гледни точки, и да информират бързо и безпристрастно хората, които се интересуват от материала, който подготвят. „Знаейки, че тази професия не е лесна, ви пожелавам да не се отказвате, защото в днешно време нашето общество има нужда от хора, които да вършат именно това: да информират бързо и безпристрастно, да отразяват всички гледни точки, защото знаете, че каналите за комуникация са много, но фалшивите новини са още повече. Този път, по който сте тръгнали, вярвам, че е едно призвание и ви пожелавам много успехи и попътен вятър в реализирането на вашата мечта“, отбеляза Добрев.
Освен призовете от първо до трето място във всеки жанр и раздел, бяха връчени и специални награди на партньорите на инициативата. Призьорите получиха грамота или диплом с кристална призма или медал, както и предметни награди и ваучери за книги. Сред гостите на церемонията бяха внучката на разградския журналист и общественик Григор Попов - Теменуга Иванова, и Божидарка Златарева, журналист, която прочете емоционално писмо до Григор Попов.