Осем години след като Русенската корабостроителница спря работа Върховният касационен съд сложи край на абсурдно дело, в което едно от многото изкуствено създадени преди години дружества съди друго за „скромната“ сума от 23 360 903,63 лв. Магистратите не допуснаха касационно обжалване на решение на Апелативния съд във Велико Търново, който определи иска като неоснователен. И това определение е вече окончателно и не подлежи на обжалване.
Делто се водеше от „Русенска корабостроителница“ АД със седалище в Ямбол срещу „Русенска корабостроителница Запад“ със седалище в Русе. Това са последните две дружества, притежавали активите на Корабната, които няколко пъти преминават от едни ръце в други.
На 28 февруари 2014 г. между тях е сключен договор за продажба на цялото предприятие от ямболската на русенската корабостроителница. Правото на собственост се придобива срещу цена в размер на 28,5 млн. евро, от които 20,5 млн. се заплащат веднага. Останалите 8 млн. евро са дължими в срок от 6 месеца, но само ако продавачът „Русенска корабостроителница“-Ямбол заличи особения залог в полза на „Емпорики банк България“ ЕАД върху дълготрайни материални активи, движими вещи, машини и оборудване. Шестте месеца минават, залогът не е заличен, така че задължението за плащане на тези 8 млн. евро отпада. Противно на всякаква логика обаче на 9 юни 2015 г. „Русенска корабостроителница Запад“ се съгласява да се измени този договор, така че вписаните условия за заличаване на особени залози в договорените срокове отпадат. Отделно са сключени и договори за заем, с които ямболската фирма предоставя кредити от милиони на русенската.
Съдът решава, че тези договори за заем са фиктивни, тъй като няма доказателства, че по тях са превеждани някакви пари. А напълно нелогичното споразумение от 9 юни 2015 г. според магистратите не поражда правно действие, тъй като по него време договорът се явява изпълнен, а неговото съдържание и стопанска функция са изчерпани. Поради това отхвърля претенциите на ямболското дружество, което е в несъстоятелност, активите му са запорирани от КТБ и се управлява от синдик.
Междувременно корабостроителницата продължава да стои заключена, а активите й да се амортизират. Вече едва ли някой вярва, че един хубав ден предприятието отново ще заработи. Главен кредитор на „Русенска корабостроителница Запад“ вече е столичната фирма „Инфра Експерт“ АД, която през декември 2021 г. закупи дълга за над 58,5 млн. лева към Корпоративна търговска банка, заплащайки за него 4 пъти по-ниска сума - 13 433 600 лева или едва по 23 стотинки за всеки лев. През миналата година съдът одобри план за осребряване на имуществото, според който до края на септември трябваше да бъде насрочен търг за провеждане на публична продан. Септември обаче мина и замина, изтърколи се годината, вече е март, а обявление за търг все няма и няма.