След като за първи извън страната филмът „1218 година – срещата на преобразяването“ на д-р Александър Стойков, посветен на Ивановския скален манастир „Св. Архангел Михаил“ беше представен в румънската столица Букурещ миналия месец, днес се състоя втора премиера на лентата в Гюргево. На нея присъстваха заместник областният управител Георги Георгиев и главният секретар на Областната администрация Ирена Тодорова. В рамките на събитието Георгиев връчи грамота от името на областния управител Драгомир Драганов на Александър Стойков за запазване на историческото минало и популяризиране на русенския принос в развитието на българската и европейската история и култура. По думите на Георгиев филмът ни дава възможност да надникнем в миналото и да преживеем историята по един незабравим начин, който е доста по-различен от представения в учебниците. „Историята има силата да ни вдъхновява, да ни учи и да ни обединява. Настоящият филм не просто разказва за събития и личности, но ни позволява да усетим техния дух и тяхното присъствие в националната история“, допълни още Георгиев. Днешното събитие, както и това в Букурещ, бе организирано от изпълнителния директор на Асоциация „Еврорегион Данубиус” Лили Ганчева, която е в основата на инициативата лентата да бъде показана извън пределите на страната.
Специален гост на инициативата беше историкът проф. Пламен Павлов от Великотърновския университет, който участва във филма. Той смята, че това е първият опит за цялостно представяне на една много голяма личност от духовната и политическа история на България – патриарх Йоаким I. Според него д-р Стойков е напълно прав, наричайки Свети Йоаким Ивановски, въпреки че науката и религията все още не са готови да признаят това твърдение. Има основание да се мисли, че патриархът е създал не само Ивановските скални манастири – тази Света гора в Дунавската равнина, но най-вероятно е погребан в създадения от него манастир. Историческите факти сочат, че патриарх Йоаким е първият легитимен православен български патриарх – човек, който е имал огромно влияние върху цар Иван II Асен. Филмът е за най-славната епоха от историята на Второто българско царство. „С книгата на д-р Александър Стойков и с този филм се реабилитира една голяма личност, незаслужено забравена и подценявана и освен това се показва богатството на русенския край, особено в района на Ломовете, където има едно уникално съсредоточаване на духовни средища“, счита още проф. Павлов.
Лентата е посветена на 800-годишнината от създаването на скалния манастир-лавра „Св. Архангел Михаил“, известен като Ивановските скални църкви. Той проследява срещата между новия български владетел Йоан II Асен и Свети Йоаким. Монахът дошъл от Света гора и се заселил в долината на Русенски Лом, след което основал скалния манастир-лавра „Св. Архангел Михаил“. Благодарение на голямата слава на Свети Йоаким и на царската подкрепа манастирът бързо се разраснал. Ивановските скални църкви днес привличат хиляди туристи. Обектът е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Филмът, който е с продължителност от 50 минути, бе реализиран с подкрепата на Регионалния исторически музей в Русе, Кирило-Методиевския научен център при БАН, Научния архив на Българската академия на науките, както и А енд А комюникейшънс. Звукозаписът на лентата е направен от Климент Лазаров, редактор е Бояна Шандуркова, която също е и диктор заедно с отец Стефан Стефанов. Принос към лентата има и Явор Мичев, който е извършил заснемане с дрон. Филмът е и с участието на професорите Пламен Павлов и Николай Ненов, доц. Коста Хаджиев и Аблена Мазакова.
От румънска страна в днешното събитие участваха заместник-председателят на Окръжния съвет в Гюргево Лучиан Корозел и заместник-кметът на Община Гюргево Йонел Мускалу.