Тя съобщи, че предстои през април да се включат в 28-ите детско-юношески хорови празници в Шумен, където ще изпълнят произведения на Добри Христов, както и специално написана за тях песен с оркестър. През месец юни ще изнесат концерт в памет на композитора, а през ноември ще бъдат част от голям проект във Варна, посветен на годишнината му. Избрани са да участват и в 21-вия фестивал EUROTREFF във Волфенбютел в Германия, който ще събере детски и младежки хорове през септември.
Миналата година бе особено силна за Детски хор „Добри Христов“, сподели диригентката. Най-значимото в нея е завоюваната Първа награда и златен медал в категория „Тийнейджърски хорове“ на 13-тия Световен хоров фестивал на мира във Виена. Това е второто им отличие от този форум, след като през 2022 г. отново са първенци с песента на Милко Коларов „Баба Яга“. Това е причината като лауреати да бъдат поканени в конкурса през 2024 г., уточни тя.
Световният хоров фестивал на мира във Виена е събрал състави от целия свят, като преимущество са имали азиатските изпълнители, разказа диригентката. По думите й това е мултикултурно средище, на което хористите могат да обменят впечатления и да слушат специфична музика от различните страни. В тяхната категория са се конкурирали 17 състава, сред които е имало такива с над петдесет души. Според Станишева българските певци са отличени за своята вокална техника и звукоизвличане. Макар и само 33-ма на брой, те запълниха много добре пространството със своя звук. Направи впечатление и разнообразието в програмата като теми и епохи, посочи още тя и добави, че са изпълнили по регламент пет произведения, сред които песни от европейската класика и от българския фолклор, както и съчинение от австрийски композитор, написано специално за форума. Освен това Детски хор „Добри Христов“ е дал концерти на различни места в рамките на фестивалната програма, а на откриването в балната зала на кметството е представил обработен фолклор, който се е харесал много на публиката.
Успехът във Виена предизвика вниманието на музикалната общественост у нас и варненският хор получи различни покани, сред които и от високия форум Лауреатски дни „Катя Попова“ в Плевен, където нашият концерт получи високо признание от публика и професионалисти, припомни Станишева и добави, че наградата от Виена помага за израстването и удовлетворението на хористите и диригента.
По думите й тенденциите при хоровите изпълнения са в посока програмата да се раздвижва, но на фестивала във Виена това не е било водещо. „След гостувания в чужбина имам надежда за развитието на това изкуство, защото там то е много популярно. Младите хора пеят със заразен ентусиазъм, приобщени са, сигурни са, че правят нещо хубаво за себе си. Това липсва в България, което никак не ме радва“, каза Галина Станишева и допълни, че у нас трябва да ценим високо всички, които правят и невъзможното хоровото изкуство да съществува, защото в България има невероятна школа.