Политиките за опазване на културното наследство на Велико Търново ще бъдат подпомагани от Обществен съвет към кмета Даниел Панов

Политиките за опазване на културното наследство на Велико Търново ще бъдат подпомагани от Обществен съвет към кмета Даниел Панов, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. Консултативният орган е създаден по инициатива на кмета и в него влизат експерти в областта на културно-историческото наследство и общественици. Сред тях са археологът проф. д-р Хитко Вачев, архитектите Иван Чолаков, Донка Колева, Драгомир Йосифов и Милен Маринов, инж. Евгени Тотев, директорът на Регионалния исторически музей Иван Църов, журналистът Стилян Найденов, председателят на Сдружение „Велико Търново – Историческа и духовна столица на България“ Станислав Стоянов. 
Ролята на обществения съвет ще е да подпомага политиките за опазване на старините, архитектурното и културно богатство на града и общината. Даниел Панов приветства членовете на консултативния орган и им благодари, че са приели инициативата му и са негови съмишленици в каузата за опазване на старините на Велико Търново, голяма част от които са частна собственост, посочиха от Община Велико Търново.
За секретар на Обществения съвет бе избрана арх. Донка Колева, а работата му ще координира заместник-кметът по култура и недвижимо културно наследство Нейко Генчев.
Една от инициативите, по която ще работи съветът, е свързана с осъвременяване на вече изработени проекти за реставрация на паметници на културата, сред които църквата „Св. св. Константин и Елена“, храмът „Св. Димитър“ в Арбанаси. Ще бъдат актуализирани списъците и режимите за опазване на единичните културни ценности на територията на Велико Търново. Важна стъпка в тази насока е определянето на границите на охранителната зона на архитектурния резерват село Арбанаси, посочиха от Общината.
Общественият съвет си постави като задача и иницииране на законодателни промени, които да преустановят „порочната практика паметници на културата да се събарят заради мудността на институции на национално ниво“.
„Велико Търново пази уникални съкровища на историческата българска памет, които чакат своя шанс да се разкрият пред всеки посетител“, пише в сайта на Община Велико Търново. Там са изброени някои от символите на града като паметникът „Асеневци“, хълмът Царевец, Къщата с маймунката, Самоводската чаршия, Сарафкина къща, Държавната художествена галерия, къщите-музеи „Петко Р. Славейков” и „Емилиян Станев". На 4 км от Велико Търново се намира архитектурно-музейният резерват Арбанаси. На 6 км от града е разположен Патриаршеският манастир, известен с книжовната дейност на Евтимий Търновски. Особено внимание заслужава археологическият резерват Никополис ад Иструм – римски и ранновизантийски град, разположен върху левия бряг на р. Росица, създаден по подобие на малоазийските градове, пише още в информацията на Общината.