Индия осъществи успешно скачване на два спътника в космоса

Индия успешно скачи два спътника в космоса в мисията си SpaDeX, предаде Ройтерс, позовавайки се на Индийската организация за космически изследвания (ISRO).
От ISRO определиха постижението като "исторически момент" и отбелязаха, че Индия става четвъртата страна, изпълнила успешно подобна мисия в космоса. 
Министър-председателят на Индия Нарендра Моди каза, че това е важна стъпка към амбициозните космически планове на страната през следващите години. 
Индийската организация за космически изследвания изпрати двата спътника "Чейсър" и "Таргет" в космоса на 30 декември, за да тества скачването им в орбита. Сателитите бяха изстреляни от космодрума Шрихарикота с индийска ракета PSLV-C60, след което бяха разположени на няколко километра един от друг, на 470 километра над Земята. Целта беше разстоянието да бъде намалено до три метра, за да се осъществи скачването.
"Таргет" и "Чейсър" - всеки от които е с размерите на голям хладилник, успешно се скачиха и разкачиха един от друг след серия от сложни орбитални маневри.
Мисията SpaDeX (Space Docking Experiment) представлява ключова стъпка за подготовката на лунни мисии и създаването на индийска космическа станция в бъдеще, отбелязаха още от ISRO.
Успехът на мисията изтъква и амбициите на Индия да увеличи своя дял в бързо растящия световен космически пазар. Използвана технология, която е от решаващо значение за обслужването на спътници, работата на космически станции и междупланетните мисии, позволява на страната да играе важна роля в търговските и изследователските граници на космоса.
Мисията SpaDeX беше отлагана на два пъти - заради необходимостта от допълнителни наземни симулации на процеса на скачване и заради прекомерно отклонение между двата спътника.
Сред различните полезни товари и експерименти са осем семена от вид боб, които ISRO изпрати в космоса с ракетата, за да изследва растежа на растенията в условията на микрогравитация. Семената  покълнаха за четири дни след старта на мисията.
Мисията има за цел да демонстрира и прехвърлянето на електрическа енергия между скачени космически апарати. Подобни технологии са от съществено значение за мисиите, изискващи множество изстрелвания на ракети за постигане на общи цели.