В състезанието могат да участват цигулари на възраст до 30 години от всички страни и националности. „След четири успешни издания на националния конкурс за млади инструменталисти Cantus Firmus в България, отваряме за първи път сцена за международни участници. Това първо международно издание се радва на възможността да работи с изтъкнати музиканти и преподаватели в журито“, коментира Васил Димитров, изпълнителен директор на „Кантус фирмус“.
Изпълненията на младите таланти ще бъдат оценявани от майстори на цигулковото изкуство като проф. Марио Хосен (председател на журито), проф. Михаел Фришеншлагер (Австрия), проф. Павел Верников (Украйна), проф. Рута Липинайтите-Савицкене (Литва), проф. Йоанна Каменарска (България) и проф. Филип Драганов (Швейцария). Всеки от тях съчетава в професионалната си кариера солистични изяви и преподавателска работа.
„Регламентът на конкурса е изработен в съответствие с най-реномираните музикални състезания по света. След предварителна селекция, направена на базата на видеозаписи, ще бъдат избрани 20 цигулари, които ще имат право да покажат своето изкуство на живо пред журито. В репертоара на присъствените турове са подбрани виртуозни солови пиеси, сонати и концерти от различни музикални стилове. До финалния етап на конкурса ще бъдат допуснати само трима цигулари, които ще участват в галаконцерт с оркестър „Камерата Орфика НБУ“. Една от задължителните творби в този последен тур ще бъде нова музикална пиеса, създадена специално за конкурса от големия наш композитор Георги Арнаудов“, разказват от „Кантус фирмус".
За победителите са предвидени парични премии, както и следващи сценични изяви, една от които е солов концерт с оркестър Cantus Firmus в „Европейски музикален фестивал“ през 2026 г. За първи път организационният екип ще работи в партньорство с международния конкурс за пианисти „Геза Анда“ в Швейцария, като една от наградите за младите цигулари предвижда съвместни концерти в България и Швейцария на лауреати от двата конкурса.
/ДД