Над 13,7 милиона лева безвъзмездна финансова помощ ще бъдат вложени в саниране на жилищни сгради в Ямбол и Елхово

Шест многофамилни жилищни сгради в Ямбол и Елхово са одобрени по процедурата, предвиждаща покриване на 100 процента от разходите за енергийно обновяване. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ за тях е 13 771 687 лева. Това показа справка на БТА в публикуваните на страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството списъци с одобрени, резервни и отхвърлени проектни предложения, подадени по Програма "Развитие на регионите”.
Финансирането ще бъде по процедурата "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност", насочена към районите на Стара Загора, Перник и Кюстендил. Градовете Ямбол и Елхово са сред 10-те общини, свързани с Маришкия басейн.
Както БТА съобщи, от постъпилите от целевите региони общо 329 проектни предложения, за финансиране са одобрени 129 на брой. Бюджетът по процедурата е 196,4 млн. лв., осигурени от Фонда за справедлив преход и национално съфинансиране.
Специфичното по тази процедура е, че се покриват 100 процента от разходите, включително по енергийно обследване, изготвяне на сертификат за енергийни характеристики, както и изготвянето на технически паспорт на сградите.
Одобрените за град Ямбол предложения са за жилищните блокове на ул. "Граф Игнатиев” № 40 и №72, на ул. "Димитър Благоев” №4 и ул. "Търговска" № 62. Общият размер на финансирането е над 12,6 млн. лева. Други три предложения остават в резервния списък, тъй като към момента не получават финансиране поради изчерпване на финансовия ресурс.
В град Елхово от общо 16 подадени проектни предложения за финансиране са утвърдени две - за жилищните сгради на ул. "Царибродска” № 19 и ул. "Желязко Петков” № 1. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ за тях е 1 114 639 лева.
БТА припомня, че други 10 многофамилни жилищни сгради в Елхово бяха одобрени по първия етап на процедурата "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд", където финансирането идва по Националния план за възстановяване и устойчивост.