Представители на държавни, местни и образователни институции участваха в конференция в Габрово по проекта "Европа на Балканите: Заедно чрез знание"

Отбелязването на 190 години от създаването на Националната Априловска гимназия идва да потвърди, че приобщаването на българите към модерна Европа започва не преди 20, а преди 200 години. Това каза генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев в началото на местна конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, която се проведе в Националния пресклуб на БТА в Габрово.
По думите му подготовката на създаването на това училище от забележителни фигури като Васил Априлов, Николай Палаузов, Неофит Рилски, отварянето на първата ученическа библиотека в България през 1840 г., първият учебен кабинет по физика в България, също преди Освобождението през 1872 г., показват, че Габрово е символ на култа на българите към знанието и то във време, когато в самата Европа се развива този култ.
Стремежът на Габрово е да бъде иновативно сърце на България, зад това застава не само Община Габрово и Техническият университет, но и бизнесът, каза заместник- областния управител на Габрово Иван Любомиров на конференцията. Той посочи, че концепцията за Европа на знанието включва образованието, научните изследвания и иновациите като ключови фактори за формиране на обществото и конкурентноспобността на Европейския съюз.
Техническият университет в Габрово разработва проект за къща на бъдещето, в която да се настаняват млади компании с разработки от висшето училище, училищата на Габрово или плод на иновативния габровски дух. Това съобщи ректорът на университета проф. Илия Железаров. Това трябва да се случи с помощта на европейските проекти. Идеята е тези малки компании да пребивават в това пространство почти без да плащат нищо, докато пораснат, каза още той. 
Европейската кохезионна политика е инвестирала над 55 милиона евро в Габрово, а инвестициите в цялата Габровска област са над 125 милиона евро, каза Йорданка Чобанова - ръководител на Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България. В Габрово виждаме как габровци не само мечтаят, но и успяват. Габрово е доказателство за това какво се случва, когато Общината, Областната управа, университетът, училищата, Информационният център и Европа работят заедно, имат визия, гордеят се с традициите си и същевременно сбъдват мечтите си, посочи Чобанова.
За Програмния период 2007- 2013 г. в област Габрово са реализирани 220 проекта на обща стойност 286 милиона лева. През периода 2014 – 2020, проектите вече са 889, на стойност над 220 милиона лева, каза Ваня Лазарова, експерт в Областния информационен център (ОИЦ) в Габрово. Усвоените средства през първия програмен период са повече, въпреки че проектите през втория период са били повече, отбеляза тя на конференцията по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“.
Все повече нараства малкият в началото процент на завръщащите се в Габрово ученици, които ние изпращаме, където и да ходят по света. Това каза директорът на Националната Априловска гимназия Елвира Христова.
БТА даде начало на своя нов проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание" с откриваща конференция във Велики Преслав. Основната цел на проекта е да предостави обективна и изчерпателна информация, за да се даде точна цялостна картина на политиката на сближаване на Европейския съюз, включително Фонда за справедлив преход, съответната подкрепа по Плана за възстановяване на Европа или от инструмента за техническа поддръжка. Специален акцент се поставя върху образованието и уменията като двигател за развитието на регионите.
В периода от ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА организира дискусии в пресклубовете си в Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Босилеград, Белград, Букурещ, Одрин, Скопие и Солун.