Бяха представени системи за контрол и управление, сателитен контрол на водните ресурси, технологии за пречистване на водни басейни с нано мехурчета, различни решения за редуциране на водните загуби.
Кметът на Шумен каза пред медиите, че огромният проблем, който стои за разрешаване пред община Шумен и жителите ѝ, е този във водния сектор и устойчивото осигуряване на питейна вода за жителите. "Бяха презентирани иновативни решения за разрешаване на проблемите във водния сектор в общините. Има иновативни предложения, които касаят точно нашите проблеми. Първият проблем е загубата на вода", добави проф. Христов.
По думите му, по информация от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и от Министерството на околната среда и водите загубите на вода са 83 процента. "Новите технологии дават възможност да ги сведем до 10 процента. Естествено, че ще направим всичко възможно, това, което се видя, да се внедри при нас, стига да получим подкрепата на ВиК оператора, холдинга и Министерството на регионалното развитие, защото по този начин ние ще можем да намалим драстично консумацията на вода и с това да удължим устойчивото осигуряване с вода за питейни нужди за нашите жители", допълни кметът на Шумен.
Видяхте и че другият проблем с налягането във ВиК мрежата също може да бъде регулиран, каза още кметът на Шумен. "По този начин ще избегнем авариите, които се получават при пускане на системата", коментира той. Според него икономии може да се получат с намаляване на консумацията на вода в нощния диапазон, каквото иновативно решение предлага една от фирмите, участвала в онлайн срещата. "Ние имаме интерес като цяло да удължим ползването на питейна вода от язовир "Тича", допълни проф. Христов. По думите му и други иновативни технологии могат да намерят решения в Шуменско. "Да не говорим, че това може да се използва и в Напоителни системи. Там може да се намалят до минимум загубите", каза той.
"Аз съм убеден, че ако ние наистина не само говорим, а искаме да направим нещо за шуменци, можем да стъпим на тази основа. Видяхте в колко страни това се прилага. Чухте, че Израел от вносител на вода става износител на вода, така че сме длъжни да го направим", обобщи кметът на община Шумен.
Той подчерта, че на срещата са били поканени всички институции, които имат пряко отношение към водния сектор. Проф. Христов каза още, че Община Шумен ще покани на място представители на фирми, представили иновативни решения на онлайн срещата, за да се установи дали технологиите може да се приложат успешно тук.
Регионалната здравна инспекция в Шумен препоръча водата в населените места, водоснабдявани от язовир „Тича” (Шумен, Велики Преслав, селата Панайот Волов, Белокопитово и Дибич), да не се ползва за пиене и приготвяне на храна, защото все още е мътна.
Управителят на ВиК-Шумен ще отложи повишаването на цената на водата в област Шумен, беше обявено в края на декември 2024 г.