Художествената галерия „Борис Денев“ във Велико Търново отбелязва 40 години от откриването на сградата, в която се помещава, с нови изложби и събития

Художествената галерия „Борис Денев“ във Велико Търново отбелязва 40 години от откриването на сградата, в която се помещава, с нови изложби и събития, съобщиха от културната институция.
Строежът на сградата е започнал през 20-те години на миналия век с идеята там да се помещава занаятчийско училище, целта останала нереализирана и мястото се трансформирало в седалище на Севернобългарския ветеринарен институт, след това там е било местното полицейско управление. През ноември 1985 г.,  по повод 800 години от въстанието на Асен и Петър, зданието се адаптира за  нуждите на художествена галерия. Проектът е на арх. Никола Николов. Към днешна дата тази сграда е своеобразен правоприемник на отделилата се като самостоятелна културна институция през 1969 година Окръжна художествена галерия, с мисия да съхранява, опазва и популяризира културното наследство на града и богатството на българското изобразително изкуство, посочи директорът на галерията Мартин Митев.
Митев уточни, че годишният календар на културната институция ще бъде насочен в три направления. Едното е свързано с представяне на сборни експозиции, като първата ще бъде открита на 6 март 2025 г. и е на тема „Жената. Тематични образи на времето“. През юни ще бъде показана изложбата „Колекция с продължение“, а през октомври - „Съзидания. Поглед към вековете“.
Ще продължи инициативата за представяне на творби от фондовете на галерията в „Зала 19“. Първата изложба в това пространство е озаглавена „Румен Скорчев. Сътворението“ и ще бъде изложена от 30 януари.  В началото на май ще може да бъде разгледано творчеството на Спиридон Борисов с тема „Поглед към човека“, а в края на юли ще бъде представен Огнян Фунев с изложбата „Плакат“. В края на годината ще бъде подредена концептуалната изложба “Лето 1185“, посветена на 840 години от въстанието на Асен и Петър и въздигането на Втората българска държава.
Платформата за култура и изкуство „Живото наследство“, създадена през миналата година, ще продължи да представя чрез поредица от срещи и разговори български творци, свързани с Велико Търново.