Националната Априловска гимназия отбелязва 190 години от създаването си

Националната Априловска гимназия (НАГ) в Габрово отбелязва 190 години от създаването си. Събитията ще започнат днес и ще са през цялата 2025 г.
Програмата започва днес с традиционната игра „Шифърът на Априлов“ в 10:00 ч., по-късно ще се приемат поздравителни адреси, а тържественият ритуал по отбелязване на годишнината е насрочен за 12:00 ч. пред паметника на Васил Априлов. 
Точно в 12:00 ч. камбанен звън ще призове обществото да се събере пред паметника на Априлов, където Великотърновският митрополит Григорий ще отслужи молебен. Празникът ще бъде среща между духовното и светското. След това в 13:00 ч. учениците ще имат мотивационна среща с Гергана Стоянова.
На 15 януари генералният директор на Българската телеграфна агенция по традиция ще се срещне с учениците на НАГ, за да представи пред завършващите стажантската програма на агенцията. В края на този ден в Актовата зала в 16:00 ч. ще се проведе тържествен педагогически съвет, който ще почете делото на учителя, онзи който може да разгръща мащабите на световете не само на младите хора, но и на съмишлениците учители, стана ясно на пресконференция в БТА по повод програмата на годишнината. 
В интервю за БТА директорът Христова посочи, че на 14 януари училището, чийто приемник е Националната Априловска гимназия, ще отбележи своята 190 годишнина. Това е възрастта на новобългарското образование. Патронният празник на училището е денят, в който за пръв път то отваря врати, но това са вратите на първото училище, следователно - празник с национална значимост.
БТА през ноември 2022 година в лицето на своя генерален директор Кирил Вълчев подписа договор за сътрудничество между информационната институция и Националната Априловска гимназия. Оттогава продължава и стажантската програма на нейни ученици в Българската телеграфна агенция.
Справка в архивите на БТА сочи, че днес се отбелязват 190 години от откриването (1835) в Габрово на първото новобългарско светско взаимно училище (дн. Национална Априловска гимназия) по инициатива на просветния деец Васил Априлов и с дарения на Васил Априлов, Никола Палаузов, Васил Рашеев и др. Финансовата издръжка на училището е поета от българското население. За пръв учител в него е назначен възрожденският църковен и просветен деец Неофит Рилски. Обучението се извършвало на български език и по взаимоучителната метода, при която на учителя помагали по-напреднали ученици, за да обучават неограничен брой деца. От 1840 г. то е превърнато в класно училище, а от 1872 г. прераства в Първата пълна гимназия в  българските земи. От 20 юли 1889 г. гимназията се преименува на Държавна мъжка Априловска гимназия. На 5 юли 1973 г. е прието решение на Министерския съвет за учредяване на Национален музей на образованието в историческата сграда на Априловската гимназия. От 18 август 1992 г. училището е преобразувано в Национална Априловска гимназия с Музей на образованието, а от 2 септември 1996 г. Министерството на образованието отделя Музея на образованието от гимназията.