Районният съд в Русе потвърди имуществена санкция в размер на 6000 лева, наложена от Комисията за защита на потребителите на „Виваком“, след като телекомът продължил да начислява такси на покойник, за чиято кончина бил надлежно уведомен. Компанията му издала още две фактури и кредитно известие, което шокирало наследниците му. А за гафа се оправдала с „грешка в системата“.
На 14 ноември 2023 г. съпругата и дъщерята на починалия отишли в офис на „Виваком“ на площад „Средец“ /в сградата на , за да прекратят договора му за мобилен и стационарен номер.
Те попълнили всички изискани от служителката документи, но поради възникналото техническо затруднение били помолени да се върнат в офиса след 2-3 часа. След като се върнали, служителите ги уверили, че от следващия ден, 15 ноември, услугите ще бъдат прекратени и всичко с този оператор ще е приключило.
На 27 февруари 2024 г. обаче, 4 месеца след кончината на съпруга си, вдовицата получава писмо от „Виваком“ до покойника за неплатени задължения в размер на 36.60 лв. Веднага отива в същият офис, за да разбере от къде е това задължение. Служителят, който я консултира, казва, че в момента не може да й обясни, но ще провери случая и ще се обади. Това не се случва и на 28 февруари жената подава жалба в Комисията за защита на потребителите - Русе, като моли за съдействие за прекратяване на всички услуги, които не е ползвала и никога не е заявявала. Прилага и документи, от които е видно, че отношенията с „Виваком“ са приключили.
На следващия ден, 29 февруари, служители на КЗП посещават офиса на „Виваком“, където става ясно, че абонатът е с прекратени услуги. Това обаче се случило не заради видните в системата заявление за прекратяване на услуга и представеното от съпругата и дъщерята удостоверение за наследници. Компанията всъщност се била отказала от клиента поради забавено плащане по издадени три фактури от декември, януари и февруари, по които няма отчетен трафик, а сумите са само от абонаментни такси. След като от КЗП поискали всички документи за този абонатен номер, станало ясно, че има и издадено кредитно известие на стойност 78.10 лв.
Съдът отхвърля твърденията на „Виваком“, че се касае за забавяне не по вина на дружеството и след констатиране на обстоятелствата сумите били изцяло сторнирани, преди издаване на наказателното постановление. Те не са били сторнирани и след второто посещение на жената на починалия на 27 февруари, а едва след проверката от КЗП. Определената глоба от 6000 лева е в двоен на минималния размер, тъй като преди по-малко от година телекомът е санкциониран за подобно нарушение, като актът е потвърден от Административния съд в Русе.