Министър Галин Цоков откри нов физкултурен салон в Професионалната гимназия "Княгиня Евдокия" и направи първа копка за разширението й

Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков участва в откриването на нов физкултурен салон в Софийската професионална гимназия "Княгиня Евдокия". Той е изграден с 600 000 лева по програмата на Министерството на образованието и науката (МОН) за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони в държавните и общинските училища за периода 2024-2027 г., съобщи пресцентърът на ведомството.
"Разширяването и подобряването на образователната среда чрез строителство на спортни площадки и физкултурни салони е една от основните политики на МОН през последните години", каза министър Цоков. Той отбеляза, че усвояването на професионални умения е свързано с физическото здраве и спорта на учениците. "От това зависи и вашето благополучие", обърна се министърът към учениците. Той подчерта, че спортът е важна част от личностното развитие на учениците, развива умения, а е и превенция срещу употребата на наркотици и проявите на агресия.
От училището съобщиха, че тук не само се провеждат часове по физическо и спорт, но и залата е място за тренировки и занимания на групите по Националната програма "Заедно в изкуствата и в спорта" - по волейбол, баскетбол и танци. Гимназията традиционно е организатор на турнир по волейбол за ученици.
В училището днес бе направена и първа копка за строеж на нова постройка с още осем модерно оборудвани класни стаи. Проектът за 3 млн. лева също е по Националната програма на МОН за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища за 2024-2027 г. Новата сграда ще позволи на училището да премине на едносменен режим на обучение и да приеме още 208 ученици.
Министърът поздрави директорката Мариета Гигова за развитието на гимназията, в която за осем години броят на учениците е увеличен близо четири пъти - в момента са 900, паралелките от девет вече са 37, а външната и вътрешната среда е сериозно променена.  
В гимназията се дават умения и компетентности по специалности като: "Промишлен дизайн", "Фотография", "Театрален, кино и телевизионен декор", "Художествено осветление на кино, театър и телевизия", "Съдебна администрация", "Индустриални отношения", "Изпълнение на термални процедури" и други.
Предстои изграждане на зелени класни стаи, на STEM комплекс, в който ще има изследователска лаборатория, зони "Студио за здраве и красота" и "Умна класна стая", Учебна работилница - "Студио за театър, кино и телевизия", актова зала.
Идеята е фокусът на обучението да бъде изместен от науката към приложението й. В иновативното училище прилагат проектно и проблемно-базирано обучение, обучение по модела 1:1, интегративно обучение и междупредметни връзки в "споделени" уроци, обърната класна стая и други.
Сред гостите на училището бяха заместник-областният управител на София Живка Такева-Първанова, заместник-министърът на иновациите Веселина Минчева и началникът на Регионалното управление на образованието в София-град д-р Ваня Кастрева.