Режисьорът Теди Москов поставя героите си в болница, в която има и климатици, но и климактериуми, а пациентите се задържат по-дълго, след като ги разболяват с алтернативни новосъздадени болести, а след това ги лекуват с алтернативна новосъздадена медицина. Докторите са завършили медицина в Google и са карали практика в YouTube. В идеалните им представи, приватизираното от тях лечебно заведение не се плаща за ток, защото апаратите за сърце и бял дроб работят на въглища, скенерът – на пара, рентгенът – на нафта, а осветлението – свещи.
„Текстът ми е отскочил от пиесата на Жан-Пиер Мартинез – „Критично положение (Кома)”. В една измислена лечебница, един измислен доктор лекува пациент, изпаднал в кома. Но дали тя е истинска или спасителна поради извършено от пациента престъпление? Дали дошлите роднини са разтревожени или тайно се надяват пациентът да се спомине? Хуморът ще спаси тази случка от черните краски. Ще видите една почти черна комедия“, казва Теди Москов.
Симеон Гълъбов и Маргарита Хлебарова пред БТА, в разговор с Даниел Димитров – за типажите, които пресъздават, за предизвикателствата в работата с Теди Москов и за измисления свят, в който живеем. Защо „Обадете се по-късно – в кома съм“ е една „почти черна“ комедия и докъде трябва да стигат шегите със здравето. И двамата актьори работят с Москов за втори път, след „Тъпи ентусиасти“ преди пет години, отново в Сатирата.
„Теди Москов си е Теди Москов. Винаги е много интересно, защото си в интересно напреженийце как точно ще мине репетицийката – динамично, любопитно, интересно, забавно, вълнуващо“, казва с усмивка Маргарита Хлебарова.
„Работата с Теди Москов винаги е предизвикателство и много динамичен процес, както всички знаем. Интересното при него е, че по линия на сюжета се появяват и отпадат много неща, но накрая всичко някак си се съединява и се подчинява на една тема, която е главната. Понякога нещата се случват в последния момент. Той работи по неговия си метод и стил, който граничи със сюрреализма – да дадеш душа на един неодушевен предмет, той да заживее, да видиш как един стол мисли, как действа, как ходи“, разказва актьорът Симеон Гълъбов. Той играе Гробарят, който през цялото време дебне за неизбежното.
„Не е лесно да говориш за кома и за трупове. Ние, хората, не обичаме много да говорим за тези неща, но тук има едно намигване, което е много готино и всичко е пресъздадено с лекота. Ние не натоварваме, а разтоварваме“, допълва Маргарита Хлебарова. Тя играе сестрата на пациента в кома, но е под прикритие и затова носи мъжкото име Патрик.
„През хумора си казваме истината, която понякога е дори болезнена. Идеята е да не се вземаме толкова насериозно. Трябва да се стремим да си прощаваме и да правим света по-добър, защото, ако и това не правим, не знам накъде биха отишли нещата“, обяснява Симеон Гълъбов. Светът наистина е абсурден и ние просто трябва да го живеем, да го следваме и да вървим по тези стъпки с чувство за хумор, обобщава Маргарита Хлебарова.
Преводът на „Обадете се по-късно – в кома съм“ е на Михаела Кацарова. Сценографията е на Свила Величкова. Ролите изпълняват Божидар Мицев, Деница Даринова, Маргарита Хлебарова, Сотир Мелев, Симеон Гълъбов, Анита Ангелова. Драматург на постановката е Богдана Костуркова, а помощник-режисьори са Цветелина Симеонова и Живка Бадева.
Репортер – Даниел ДимитровОператор – Борислав БориславовМонтаж – Валя Ковачева