Първите регистрирани социални предприятия от Северозападния икономически район са „Велга“ ООД – Ловеч (производство на мебели), и „Балкански център „Дипломат“ ООД – Луковит (конгресен туризъм).
Градимир Пенков съобщи още, че досега в регистъра на социалните предприятия в страната са вписани малко повече от 130 компании. С по-високата клас А+ са само осем, като две от тях са от Северозападния район – „Велга“ и „Клиъруеар“.
Регионалният център за социална икономика в Ловеч е създаден по проект на Министерството на труда и социалната политика през юни 2023 г., финансирането е по Националния план за възстановяване и устойчивост, обясни ръководителят на структурата.
Пред БТА той определи изтеклата 2024 г. като особено успешна за Центъра. Сред запомнящите се събития той открои Деня на отворените врати през април, Първия регионален базар на социалните предприятия през май и участието във фестивала „Здравей, здраве“ през септември – и трите прояви в Ловеч, както и Коледния базар в Областната администрация в Плевен през декември. „Базарите на социалните предприятия и представители на социалните услуги, освен че популяризират дейността им, спомагат и за реализацията на редица социални каузи. Все повече хора предпочитат да пазаруват стоки със социална добавена стойност“, посочи Градимир Пенков.
Той очерта и друг акцент в дейността на Центъра – взаимодействието с местните власти, за да получат социалните предприятия подкрепа и от тях. Според него ползотворни са били проведените информационни срещи с кметове и заместник-кметове на общините Плевен, Червен бряг, Левски, Враца, Монтана, Ябланица, Троян и др. Започнало е и изграждането на мрежи, подпомагащи взаимодействието и комуникацията между социалните предприятия като представители на реалния бизнес и редица териториални звена на държавната администрация - бюра по труда, областни информационни центрове, регионални управления на образованието и др., както и с неправителствени организации от петте области на Северозападния икономически район. Пенков каза, че през 2024 г. са се развили и утвърдили близките партньорски взаимоотношения с Технически колеж - Ловеч, който е в основата на предстоящия за реализиране клъстър в региона, съчетаващ постиженията на науката и реалната икономика.
По думите на ръководителя на Центъра в Ловеч предизвикателствата на 2025 г. са обследване на социалните предприятия и на трудово-производителните кооперации в Северозападния икономически район с оглед идентифициране и последващо финансиране на дейности по дигитализацията на процесите в тях и подобряване на конкурентоспособността им. В дейностите по проекта до края на 2025 г. е предвидено и изграждане на електронна платформа за търговия със стоките на социалните предприятия и представяне на предлаганите от тях услуги, информира още Градимир Пенков.