Регионалната библиотека в Ловеч работи по проект за технологично обновяване и поощряване на четенето

Регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев” в Ловеч работи по проект за технологично обновяване и поощряване на четенето, съобщи за БТА директорът Юлияна Цанева. Финансирането е по програма „Технологично обновление, технологично оборудване и насърчаване на четенето, медийна и информационна грамотност в обществените библиотеки” на Министерството на културата. Средствата за проекта, чието наименование е „Технологичност, четене, информираност“, са в размер на малко повече от 62 000 лв., а реализацията на дейностите е в периода януари – ноември 2025 г.
„Отдавна бяхме събрали оферти за технологично обновление и само чакахме момента, в който Министерство на културата ще отвори програмата. Тя дава възможност на библиотеките да кандидатстват със свои проектни предложения както за технологично обновление, така и за създаване на нови форми за поощряване на четенето и за повишаване на медийната и информационната грамотност – проблем, който стои не само пред читателите, не само пред нас, българските граждани, а и пред целия Европейски съюз”, посочи Цанева.
Тя обясни, че в частта технологично обновление ще бъдат купени букскенер (над 36 000 лв.), 11 компютърни конфигурации (близо 18 500 лв.) за Информационния център на библиотеката, както и четири електронни четеца (почти 2000 лв.) – софтуерен лиценз за оптично разпознаване на знаци. По думите на директора на културната институция букскенерът освен за дигитализация на краеведския фонд на библиотеката, ще може да се ползва и от граждани. Предвижда се да има безплатен ден за сканиране и в него гражданите могат да използват новата техника, за да сканират документи, които да препратят на електронните си пощи и да ползват по-нататък. Освен това ученици, ако желаят, могат да направят дигитални архиви на местните училища.
На новите компютри, чиято операционна система ще е Windows 11, ще се провеждат ежемесечни обучения по информационна и медийна грамотност. Ще бъдат изработени и флаери за това, които ще се слагат във всяка една раздадена книга в библиотеката.
Като част от дейността насърчаване на четенето, ловешката културна институция ще има възможността да се снабди с постоянни големи декори за своите събития, сред които е традиционният Парад на приказките. Най-новите мероприятия са съботни четения, които са насочените към най-малките и техните майки. „Ще можем да си купим декори и няколко вида кукли за куклен театър. Така ще можем на практика да приложим стратегиите за подобряване на четенето, когато ще дадем възможност децата да влязат в обувките на литературния герой и сами да изиграят като едни малки актьори част от откъса, който са прочели”, поясни Юлияна Цанева. 
Тя допълни, че със собствени средства извън проекта ще бъде осигурен много голям тапициран кът с около 30 седящи места, на които да се събират поне две групи малчугани от детска градина. Той ще се използва и за летни четения, които досега библиотеката е провеждала в продължение на два месеца, а по проекта те ще са с продължителност от началото на юни до септември.
Според директора на Регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев” проектът дава възможност да се подобрят и да бъдат направени по-интересни вече съществуващи формати, които поощряват четенето. „Те са доказали своята полза и ефективност, но сега, като ги обновим, се надяваме да имаме по-високи резултати, и то по отношение на детското четене. Защото именно чрез децата достигаме до цялото семейство”, обясни Цанева. А желанието на работещите в културната институция е ловешките семейства да чувстват библиотеката като едно спокойно място и идвайки тук, да бъдат изпълнени с радост и удовлетворение. Искаме те освен наши читатели, да бъдат и наши приятели, каза Юлияна Цанева.
По думите й проектът „Технологичност, четене, информираност“ е насочен към потребители на възраст от 12 до 60+ години.
От 2019 до 2024 г. Регионалната библиотека в Ловеч е изпълнила и отчела десет проекта към Министерство на културата, текущо се работи по два, съобщи още директорът. Изпълнен е и един проект към Национален фонд „Култура” и един към Агенцията за хората с увреждания. През този период културната институция е работила и по десет проекта към Община Ловеч.