Той подчерта, че проблемът с увеличаващия се брой на бездомните кучета в общината е комплексен и се дължи както на недобросъвестни стопани, изоставили домашните си любимци, така и на донесени от други общини животни и пуснати на територията на община Кърджали.
„На всяко куче се поставя ушна марка. Тук трябва да отбележим, че ушните марки за община Кърджали са червени и ако забележите кучета с друг цвят ушни марки, трябва да се знае, че не са от нашата община“, каза Раид Идриз.
За да се справи с контрола върху популацията, общинското предприятие с експерти от общината и помощта на местните кметове ще започнат кампания по преброяване на кучетата по селата. По думите на Раид Идриз болшинството от хората от малките населени места не регистрират домашните си любимци или кучетата си пазачи, гледат по няколко и често, когато има майка с малки, биват изхвърляни от стопаните.
„Целта ни е стопаните да си регистрират кучетата, да ги маркират и да не се случва да отглеждат по пет кучета и като им омръзнат, да ги изхвърлят“, каза още Раид Идриз.
Сред изоставените от стопаните кучета има и породисти. През миналата година от общинското предприятие са прибрали четириного порода Кангал, пуснато от стопанина си.
Раид Идриз отчете също, че за 2024 г. има осиновени 15 кучета от временния приют. Справка в регистъра на домашните кучета, публикуван на страницата от община Кърджали, показва, че през 2024 г. са били регистрирани 17 нови животни. През предходната 2023 г. броят им е 25, а през 2022 г. – 18.