Експозицията бе официално открита тази вечер в „Квадрат 500“.
Пикасо е толкова фундаментален, той обръща конвенциите на изкуството. След него то е съвсем друго, каза още Николов.
По думите му творбите, включени в експозицията, са значими с това, че Пикасо толкова сериозно се е отнесъл към тях, че дори част от плочите е унищожил. „За да бъдат уникални, за да не се разпространяват между някакви меркантилни колекционери. Това говори каква висока цена имат тези неща в българската галерия. От друга страна те са свързани със словото“, казва още той.
Кураторът отбелязва, че въпреки че приятелите на Пикасо казват, че никога не са го виждали с книга в ръка, той е участвал много активно в разговорите на цялото движение на испански интелектуалци още от млад, защото първите му графични творби са илюстрации. „Те наистина показват интелектуалния художник. Художник, който търси съдействието на словото в една цялост“, посочва Николов.
По думите му в България са полагани усилия за тази колекция в годините. „Още от 50-те години. Наистина голямата цялост е от 70-те години, но той е бил търсен и отстояван художник от музейните работници. Защото не е било лесно да се утвърди“, разказва той и допълва, че дори в началото на 60-те години цялото ни изкуство не го приема. „Художници с консервативни възгледи, писатели, журналисти с консервативни разбирания не го приемат“, уточнява кураторът.
„Изложба на Пикасо е акцент в живота на всяка галерия“, каза той. По думите му представената графична колекция показва фрагменти от този художник с 50 хиляди творби в живота си, но го показва пълноценно. Като график той няма аналог още с първите си работи през 20-те и 30-те години. Някои от тези шедьоври са тук, допълни Калин Николов.
Директорът на Националната галерия Ярослава Бубнова отбеляза, че с тази изложба се отбелязват няколко важни обстоятелства. Тази година се навършват десет години от отварянето на „Квадрат 500“. Другото важно събитие е, че екипът е намерил възможност да направи възможно представянето на тези 21 графични работи на Пабло Пикасо.
Както БТА писа, колекцията на Националната галерия съдържа двадесет и един графични листа от Пикасо (1881–1973), тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. В тях е разкрита страстта и виртуозността на големия художник към рисунката, постигнати с възможностите на литографията, офорта, гравюрата и акватинтата в свободно изявяване на материала, на черните и бели пространства и щриха. Експозицията може да бъде разгледана до 18 май.