Секретарят на местното читалище Момчил Чалъков разказа, че младите жените ходят при акушерката (бабата). По думите му акушерката в селото не е само една, такава жена е имало във всяка махала. Младите жени ходят при акушерката заедно със своите свекърви. Те носят дарове, както и сапун и кърпа и й поливат ръцете.
Когато пристигнат пред къщата на акушерката, жените й поливат ръцете при пенюгата (дръвник), където се режат дървата за зимата.
След това бабата ги кани да влязат в къщата, за да могат да се почерпят. На трапезата се слагат различни тестени изделия, както и сладка, за да е благословена годината.
Този ритуал е характерен и за други населени места в Самоковско. По думите на Момчил Чалъков този ритуал ще бъде описан и в книга, която той скоро възнамерява да издаде.
Жените от селото Станислава Шуманова, Иванка Бикова, Стефка Дудина, които пресъздадоха ритуала, посочиха, че е важно традициите да се предават от поколение на поколение. Трите жени разказаха и за традиционните носии, които съхраняват, предадени им от техните баби.