Общо 11 589 жители на София гласуваха за граждански проекти с общ бюджет 5,3 млн. лв.

Общо 11 589 жители на София гласуваха за граждански проекти с общ бюджет 5,3 млн. лв., се посочва на  сайта на платформата "Решава София". Онлайн са гласували 7105 души, 4484 са дали своя глас на място. Над 250 проекта, предложени от жителите на София в Програмата за граждански бюджети "Идеи за града", достигнаха до финал.
Идеите на гражданите са разделени в две категории - с общоградски бюджет за проекти, които носят полза за целия град. В този раздел се разпределят общо 500 000 лева, като минималната стойност, зададена за всяко предложение, е 250 000 лева. В нея са допуснати 26 от над 90 решения, насочени към развитието на градската инфраструктура, припомниха от Столичната община.
Вторият тип са районните граждански проекти, за които са разпределени по 200 000 лв. на всеки от 24-те района на общината. Повече от половината от общо над 370 проектни предложения, насочени към подобрения на ниво квартали, са допуснати за финалния етап. По-голямата част от проектите са за благоустрояване на междублокови пространства, изграждане и ремонт на спортни и детски площадки, ремонт на читалища, и създаване на кучешки градинки, подобряване на уличното осветление и сигнализация.
Сред общоградските проекти, събрали най-много гласове, е "Проектиране на основен ремонт на банята в кв. "Горна баня", за който са гласували 940 човека. Проектът е с бюджет 250 000 лева. Целта му е банята в кв. "Горна баня" да се подготви за крайно наложителния основен ремонт. Проектирането е основна и задължителна стъпка преди извършването на реални ремонтни дейности. Столична община следва да организира финансирането и възлагането на проектирането във всичките му фази (идеен - технически / идеен - работен), съгласно действащата нормативна уредба, както и последващия авторски надзор.
Друг проект с бюджет 500 хил. лв. е "Езерата на Южен парк", събрал 765 гласа, обхваща и предвижда интервенция само на езерата и части от тях, разположени в терени в Южен парк, които са общинска собственост. Основните дейности включват възстановяване, ремонт и почистване на съществуващи водни съоръжения, канали, канавки, преливници, шахти и водопроводи за ефективно отводняване и предотвратяване на заливания и ерозия. Проектът включва ремонт и възстановяване на пътеки и пейки, които ще позволят и ще разширят достъпа до използваемите зони, за да се постигне дългосрочно подобряване на парковата среда и създаване на по-достъпно и приветливо място за посетителите.
Проект за изграждане на паркова мебел, автентичен казан за варене на ракия и възстановяване на извора до параклиса "Свети Никола" в Бистрица е подкрепен от 569 души. Необходимият бюджет за осъществяването му е 500 000 лева. Целта на проекта е да съхрани културното наследство и да подобри общественото пространство в района на село Бистрица. Това ще подобри условията за отдих, културни събития и туризъм. Проектът също така ще съхрани местните традиции. Районът ще бъде използван от местната общност, както и от туристи от всички възрасти.
Районните граждански проекти, за които са разпределени по 200 000 лв. на всеки от 24-те района на общината, за най-много проекти са гласували в район "Триадица" - 23. Общо 195 души са подкрепили проекта "Изграждане на осветление, разширяване и подмяна на настилката на пешеходна алея в "Южен парк" при бул. "П. Ю. Тодоров" и ул. "Йордан Йовков". В районите "Витоша" и "Подуяне" жителите са подкрепили по 17 проекта. В район "Лозенец" хората са гласували за общо 16 проекта, като на първо място, (166 гласа), жителите на района са поставили проекта "Изграждане на детска и спортна площадки в кв. "Кръстова вада - изток".  В район "Люлин" жителите са дали своята подкрепа също за 16 проекта, сред които "Обновяване на баскетболното игрище на 96 СОУ "Лев Николаевич Толстой", подкрепен от 111 души.
Изпълнението на проектите вече започва и трябва да завърши за 15 месеца, до 30 март 2026 година, става ясно от сайта на инициативата. Рекордното финансиране на инициативата "Идеи за града" е продължение на усилията на Столична община да предостави инструменти на столичани да участват в промяната на облика на своя град, като подкрепят идеи, които ще направят София по-приятно място за живеене, което отговаря на нуждите на всички жители, припомнят от Столичната община.