Кураторът Доротея Янева събира в изложба в София български и италиански художници

Изложба на българина Николай Делиянев и италианците Франческо Патане и Тарим Татусик с куратор Доротея Янева ще бъде представена в  залите на галерия „Мисията“ на Държавния културен институт към Министерството на външните работи в София. Експозицията „Вибрации - Флуидното движение на човешкото тяло“ ще бъде открита на 16 януари и ще продължи до 28 февруари, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че изложбата е родена от сътрудничеството между културните институти на Италия в София и този на външните работи на България. „Целта е да се представи работата на трима автори от Италия и България, смесвайки две различни народности и три стила и фирми. Ще бъдат представени три вида изкуство като скулптура, картини с големи размери и творби с оптични илюзии“, посочват те.
„Една изложба, която иска да експлоатира в 360 градуса човешкото тяло и неговата флуидност в хиляди отношения. Откроява се със своите монументални размери от 12 квадратни метра триптиха на Франческо Патане (600/200) Body and Mind in motion реализиран с неговата лична техника и стил използвайки асфалт и акрилни бои върху юта. Творбата изразява непрекъснатото движение на един човек, който след първия си скок се превръща в един животински танц под формата на кон олицетворявайки дивата природа в човека, която се свързва необратимо с неговата същност. Конят, като човешкото създание започва, избухва и после застава в статична позиция. Връзката между двете фигури е всъщност танцът и конят е нашият ум, който олицетворява нашите животински свободи“, казват те.
Франческо Патане е от Рим, роден през 1986 г. Учи във Факултета по архитектура Л. Куарони на Сапиенца в курс по пейзаж. Още от рано изгражда свой оригинален стил, който го повежда към изкуството със своята нетрадиционна техника. В последните години творецът е представен от Хортон Галери в Сеул. Има публикации за него в Италия, Англия Русия и Франция.
Николай Делиянев е български творец посветил своето търсене в изкуството създавайки визуални композиции, в които линиите и цветовете напомнят един енергиен, чувствен и вибриращ танц. С творбите си изгражда една ритмична симфония от форми и нюанси давайки живот на оптически и геометрични феномени. През цялостната си кариера, Делиянев е участвал в множество Биенали между които Биенале в Генуа, Биенале за Съвременно изкуство във Витербо, Биенале в Анцио и Неттуно и като финалист на Интернационално Биенале в Рим. Негови творби са показвани в различни музеи като Музеят Сан Оресте, Музеи Г. Шортино и Двореца на изкуството в Агрополи. Рисувал е и за българската православна общност в Рим в църквата Св. Павел на Регола“. Той е и създател на инсталацията в Оп Арт Стил "Flag BG" за българското посолство в Рим.
Тарим Татусик е роден в Италия. Неговата работа го кара да пътува между Рим и Берлин. Вдъхновение за своите рисунки търси в пейзажа на градския Берлин. За своите скулптурни произведения взима за модели историческата италианска скулптура. Живее и работи в Рим. Неговата дейност е започнала със изследвания и изучаване на човешкото тяло по традиционен начин и в последствие използвайки този софтуер за създаване на тридименсионални макети. 
/ВСР