Събитието е организирано от посолството на Израел у нас и се състоя в столичен хотел.
Димитров каза, че загубите на вода са големи. Необходимо е модернизиране на старите съоръжения. Необходимо е ценният воден ресурс да се ползва ефективно, България е бедна на водни ресурси, посочи също министърът. Трябва да се вземат изключително спешни мерки, заяви още Димитров.
По думите му, липсва анализ на загубите на вода и трябва да се започне сериозен мониторинг. Министърът подчерта, че България е силно изостанала в сферата на управлението и използването на води, а в миналото сме били лидери в тази сфера. Той посочи, че сме изнасяли опит и технологии дори в Израел. Силно апелирам да се повиши обучението на кадри в сферата на водите, липсват такива професионалисти, изследванията в сферата са в застой през последните 30 години, каза също Димитров. Според него инвестициите трябва да се насочат в изследователската дейност.
Ключът към развитието на водите в България е използването на технологиите и повишаването на ефективността на останалия наличен воден ресурс в страната, заяви още министърът на околната среда. Водата и технологиите движат икономиката, в тази връзка изключително важно е да повишим ефективността на ползването на все още наличния воден ресурс в България, смята той.
В изказването си министър Димитров обясни, че климатичните промени оказват влияние на водните ресурси. Оттокът на реките за 2023 г. е силно намалял в световен мащаб, посочи той. По данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) миналата година е била най-топлата година за България. Средномесечният отток на реките е бил намален със 72%, като пикът е бил през юни, обясни министърът.
Петър Димитров припомни, че през юли м.г. в София се състоя 61-вата сесия на Междуправителствената експертна група по климатичните промени (IPCC) към Организацията на обединените нации. НИМХ потвърждава заключението на IPCC, че климатичните изменения са факт.