„Завършихме както подобава – много силно - миналата година с изложба „Вечният конферанс“. Бяхме извадили старите майстори, които са отъпкали пътя на академията досега“, обясни той. Посочи, че се радва, че академията тази година точно по този начин – с изложбата .
„Това не е голям юбилей, но е значим юбилей. Една младежка специалност, която показва в годините една устойчивост и едно много добро развитие. От ювелирните, фини форми до една мащабност – виждаме наистина едно разгръщане, което, разбира се, се дължи на професионализма на цялата катедра, която искам да поздравя днес. И, всъщност, да подчертая, че това е един проект, който финално разгръща своя мащаб в тази изложба“, каза по време на откриването на експозицията заместник-ректорът по художествено творческата дейност проф. д-р Здравка Василева. По думите ѝ проектът показва студентски работи на много високо ниво – от металната скулптура, бижутата до по-мащабни работи в метал и в материал.
Деканът на факултета за приложни изкуства и дизайн проф. д-р Арсен Минков отбеляза, че специалност „Метал“ е изцяло обърната напред към бъдещето. „Това е една специалност, която е много жива, много млада. Не само като възраст на преподавателите, но като една специалност, която е много духовна, много сплотена, като едно семейство са събрани вътре и студенти, и преподаватели. И това си личи по работите, които те ни представят. Защото се иска наистина много фантазия, много труд, за да се постигне това, което ни се представя днес“, каза той.
„Специалността е основана през 1991 г. Миналата година вече направихме 33 години. Основен двигател и инициатор за създаването на тази специалност е проф. Георги Чапкънов“, обясни ръководителят на катедра „Метал“ доц. Емил Бачийски.
Той разказа, че в специалността са преподавали още проф. Иван Славов, проф. Димитър Делчев, проф. Велислав Минеков, проф. Богомил Николов. „Всеки от тези преподаватели обособи своя собствена територия, свое собствено студио“, обясни доц. Бачийски. Една от хубавите страни на нашата катедра е, че има приемственост, предаване на щафетата през поколенията, допълни той.
Ръководителят на катедра „Метал“ разказа още, че изложбата е финален епилог на проект по програмата на НХА за научна и художествено-творческа дейност, в рамките на която са реализирани уъркшопи, научна конференция и каталог на специалността.
„От името на всички студенти на катедрата искам да благодаря, че сте тук с нас, да отбележите не само този празник, но и да се запознаете и надявам се да се насладите, на разнообразието от техники и жанрове, в които работим в нашата катедра“, каза по време на събитието Василена Станчева – автор в изложбата.