Когато четем книга, мигаме при по-непознати думи, което показва, че това може да има когнитивна роля.
Мигането изпълнява важна физиологична функция, като изчиства очите от замърсявания и ги поддържа влажни. Сега учените установиха, че то може да има и когнитивна роля.
През 1945 г. Артър Хол от университета в Шефилд, Великобритания, анализира честотата на мигането при четене на глас, като установява, че то съвпада най-вече с паузи в текста. Той изказва предположението, че мигането може да помага на хората да почиват за кратко, докато четат.
За да доразвият тази идея, Луиза Богартс от университета в Гент, Белгия, и нейните колеги анализират данни, събрани по-рано за изследването Ghent Eye Tracking Corpus, в което 15 души са наблюдавани, докато четат на ум роман на Агата Кристи в продължение на четири сесии, като общо мигат 30 367 пъти.
Резултатите ясно показват, че не мигаме произволно, когато четем, казва Богартс.
Екипът установява, че участниците по-рядко мигат, след като прочетат думи, които се срещат често в текста, в сравнение с тези, които се срещат рядко. Увеличеното мигане след фиксиране на думи с по-ниска честота предполага, че когнитивното усилие влияе върху действието, казва Богартс. Мигането може да осигурява когнитивна почивка, пишат изследователите в своята статия.